Ռուսաստանի բանկը, վախենալով ակտիվների արգելափակումից, չի ցանկանում ռուսական կառավարիչ ընկերություններին թույլ տալ արտաքին շուկաներ մտնել: Արտերկրում աշխատելու համար կարգավորիչը նաև պարտավորեցրել է կառավարող ընկերություններին սեփական կապիտալով ամբողջությամբ ծածկել իրենց հաճախորդների ակտիվների արգելափակման ռիսկերը, հաղորդում է Ведомости-ն՝ վկայակոչելով աղբյուրները։
Օրենսդրության մեջ կան սահմանափակումներ, որոնք կառավարող ընկերություններին թույլ չեն տալիս մենեջերների համար հաշիվներ բացել օտարերկրյա կազմակերպություններում, գրում է Коммерсантъ-ը։
Հունիսին Կենտրոնական բանկը հայտարարեց, որ պատրաստ է մեղմել պահանջները, եթե կառավարող ընկերությունները հստակ պլաններ ներկայացնեն արտերկրում աշխատելու և ներդրողների հետ ռիսկերը կիսելու համար։ Այնուամենայնիվ, կարգավորողի կողմից առաջ քաշված պայմանը «ըստ էության անհնար է», քանի որ ընկերությունները բավարար կապիտալ չունեն, պարզաբանել է հրատարակության զրուցակիցներից մեկը։
ԿԲ-ի կողմից հնչեցրած երկրորդ պայմանը ենթակառուցվածքային տեսանկյունից արտաքին շուկա մուտք գործելու մանրամասն սխեմայի ապահովումն է, ինչպես նաև բոլոր ռիսկերի մշակումը, ցանկալի է՝ ինքնակարգավորվող կազմակերպության միջոցով։ Բայց դրան նույնպես դժվար է հասնել, ասում են Ведомости-ի աղբյուրները։ Դրանցից մեկի համաձայն՝ պրոֆեսիոնալ մասնակիցները դրա համար չունեն բավարար միջոցներ և փորձագիտական ռեսուրսներ։
Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչը վստահեցրել է, որ կարգավորիչը պատրաստ է դիտարկել արտաքին շուկաներ մուտք գործելու տարբերակներ, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է հաշվարկել, թե ինչպես են բաշխվելու ռիսկերը կառավարչի և նրա հաճախորդների միջև։ Առայժմ Կենտրոնական բանկը շուկայի մասնակիցներից կոնկրետ առաջարկներ չի ստացել, հավելեց կարգավորողը։
Ինչպես հաղորդում է Коммерсантъ-ը, չնայած արժեթղթերի շուկայի բարձր տատանողականությանը, ռուսական խոշորագույն կառավարող ընկերությունները կարողացել են ավելացնել եկամուտը: առաջին կիսամյակում այն աճել է 24%-ով և կազմել 45,5 մլրդ ռուբլի։ Բիզնեսի աճի բարձր տեմպերը և դրա թվայնացումը ստիպում են ընկերություններին ավելացնել ծախսերը և ներգրավել նոր ՏՏ մասնագետների։

Банк России из-за опасения блокировки активов не хочет допускать российские управляющие компании на иностранные рынки. Для работы за рубежом регулятор в том числе обязал управляющие компании полностью закрыть собственным капиталом риски блокировки активов их клиентов, сообщают «Ведомости» со ссылкой на источники.
В законодательстве есть ограничения, не позволяющие управляющие компании открывать счета управляющих в зарубежных организациях, передает «Коммерсантъ».
В июне ЦБ заявил о готовности ослабить требования, если управляющие компании предоставят четкие схемы работы за границей и разделят риски с инвесторами. Однако выдвинутое регулятором условие, «по сути, невыполнимо», потому что у компаний нет достаточного объема капитала, пояснил один из собеседников издания.
Второе озвученное ЦБ условие — предоставить детально проработанную схему выхода на иностранный рынок с инфраструктурной точки зрения, а также проработать все риски, желательно через саморегулируемую организацию. Но это также трудновыполнимо, утверждают источники «Ведомостей». По словам одного из них, у профучастников недостаточно средств и экспертного ресурса для этого.
Представитель ЦБ заверил, что регулятор готов рассматривать варианты выхода на иностранные рынки, но для этого надо просчитать, как будут распределяться риски между управляющим и его клиентами. Пока никаких конкретных предложений от участников рынка в ЦБ не поступало, добавил регулятор.
Как сообщал «Коммерсантъ», несмотря на высокую волатильность на фондовом рынке, крупнейшие российские УК смогли нарастить выручку. За полугодие она выросла на 24%, до 45,5 млрд руб. Высокие темпы роста бизнеса и его цифровизация вынуждают компании увеличивать траты и привлекать новых IT-специалистов.