Եվրոպացի պաշտոնյաները քննարկել են Ուկրաինային աջակցությունն ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի թիմի ներկայացուցիչների հետ եւ փորձել համոզել Կիեւին աջակցելու անհրաժեշտության մեջ։ Այս մասին հայտնել է Bloomberg գործակալությունը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ եվրոպացի պաշտոնյաները մի շարք առանձնազրույցներ են անցկացրել Թրամփի թիմի անդամների հետ եւ փորձել են համոզել նրանց շարունակել աջակցել Ուկրաինային։ Եվրոպացիների կարծիքով՝ հենց այս թեմայի քննարկման փաստը մեծացնում է հավանականությունը, որ ամերիկյան նոր վարչակազմը ակտիվորեն կօգնի Կիեւին նախքան որեւէ բանակցություն սկսելը։
Միեւնույն ժամանակ, եվրոպացի պաշտոնյաներն ասել են, որ ԱՄՆ նորընտիր նախագահը խորհուրդներ մերժելու եւ վերջին պահին իր դիրքորոշումը փոխելու համբավ ունի, եւ դժվար է որոշակիորեն կանխատեսել նրա որոշումը, գրել է գործակալությունը։

Европейские чиновники обсудили с представителями команды избранного президента США Дональда Трампа Украину и пытались убедить их в необходимости поддержки Киева. Об этом сообщило агентство Bloomberg.
По его информации, европейские чиновники провели серию частных бесед с членами команды Трампа, в которых пытались убедить их продолжить оказывать поддержку Украине. Как утверждают европейцы, сам факт обсуждения этой темы повышает вероятность того, что новая американская администрация будет активно помогать Киеву до начала каких-либо переговоров.
В то же время, как сказали европейские чиновники, избранный американский президент имеет репутацию человека, отвергающего советы и способного изменить свою позицию в последнюю минуту, что не позволяет уверенно предсказать его решение, пишет агентство.