ԱՄՆ դաշնային կառավարության ավելի քան 40 հազար աշխատակիցներ համաձայնել են աշխատանքից ազատվել՝ մինչեւ սեպտեմբեր աշխատավարձերի վճարման դիմաց։ Այս մասին հայտնել է The Wall Street Journal-ը։
Նրա տեղեկություններով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմն ակնկալում է, որ հինգշաբթի օրվա վերջին նման առաջարկին համաձայնածների թիվը զգալիորեն ավելին կլինի։ Մինչեւ փետրվարի 6-ի ժամը 23:59-ը կարելի է ութ ամսվա աշխատավարձի դիմաց ազատման դիմում ներկայացնել։
Ավելի վաղ Bloomberg գործակալությունը տեղեկացրել էր, որ ԱՄՆ դաշնային կառավարության ավելի քան 20 հազար աշխատակից՝ պետական ​​աշխատողների մոտ 1 տոկոսը, համաձայնել է լքել պաշտոնը նման պայմանով։ Պարբերականի տեղեկացմամբ՝ Թրամփը եւ նրա կառավարության արդյունավետության հարցերով խորհրդական Իլոն Մասկը հույս ունեն, որ այս նախաձեռնությունը կկրճատի դաշնային աշխատուժի մինչեւ 10 տոկոսը։

Более 40 тыс. сотрудников федерального правительства США согласились уволиться в обмен на выплату зарплаты до сентября. Об этом сообщила газета The Wall Street Journal.
По ее сведениям, администрация президента США Дональда Трампа рассчитывает, что к концу четверга число людей, согласившихся на такое предложение, будет существенно больше. Подать заявление на увольнение в обмен на выплату зарплаты в течение восьми месяцев можно до 23:59 6 февраля.
Ранее агентство Bloomberg сообщало, что более 20 тыс. сотрудников федерального правительства США, что составляет около 1% госслужащих, согласились покинуть свои должности на таких условиях. По данным издания, Трамп и его советник по эффективности Илон Маск надеются, что эта инициатива позволит сократить до 10% федеральной рабочей силы.