Ադրբեջանական Turan ընդդիմադիր գործակալությունը դադարեցնում է գործունեությունը։ Կոլեկտիվի անունից ընթերցողներին դիմել է Մեհման Ալիեւը։
«Մշտական ֆինանսական սահմանափակումների պատճառով մենք այլեւս չենք կարող պահպանել մեր լրատվական գործունեությունը ներկա տեսքով: Չնայած շարունակելու համար անհրաժեշտ ռեսուրսներն ապահովելու անխոնջ ջանքերին՝ ֆինանսական դժվարությունները, որոնք մեզ տանջում էին երկար տարիներ, վերջապես ստիպեցին մեզ կայացնել գործակալության գործունեությունը ներկա ձեւաչափով կասեցնելու դժվարին որոշումը:
Սա մեր առաքելության ավարտը չէ, այլ ավելի շուտ էվոլյուցիան է: Տեղեկատվական տարածքը փոխվում է, եւ մենք գիտակցում ենք հարմարվելու անհրաժեշտությունը: Առաջիկա ամիսներին մենք կուսումնասիրենք նոր ձեւաչափեր, այնպիսի ձեւաչափեր, որոնք կենտրոնացած կլինեն ոչ միայն նորությունների, այլ նաեւ վերլուծությունների վրա՝ բացահայտելով հիմնական խնդիրները եւ առաջարկելով լուծումներ: Լրագրության ապագան ոչ միայն հրատապ լուրերի, այլեւ ընթացիկ գործընթացների վերաբերյալ պատկերացում կազմելն է»,- նշվել է դիմումում։

The opposition Turan News Agency of Azerbaijan will cease operations. Director Mehman Aliyev addressed readers in this regard on behalf of the Turan team.
“Due to persistent financial constraints, we can no longer sustain our news operations in their current form. Despite tireless efforts to secure the necessary resources to continue, the financial difficulties that have plagued us for years have finally forced us to make the difficult decision to suspend the agency's activities in its present format.
This is not the end of our mission but rather an evolution. The information space is changing, and we recognize the need to adapt. In the coming months, we will explore new formats—ones that focus not only on news but also on analysis, identifying key issues, and proposing solutions. The future of journalism is not just about breaking news but about fostering understanding,” the respective statement reads, in particular.