Ճապոնիան դիտարկում է հարավարևմտյան Կյուսյու կղզում հեռահար հրթիռներ տեղակայելու հարցը՝ որպես արտակարգ իրավիճակում հակառակորդի թիրախները խոցելու «պատասխան հարվածի հնարավորություն», հայտնում է Kyodo-ն՝ հղում անելով կառավարական աղբյուրներին:
Տեղակայումը, որը նախատեսվում է սկսել հաջորդ ֆինանսական տարվա վերջին՝ 2026 թվականի մարտին, ուղղված է հարավարևմտյան Նանսեյ կղզիների անվտանգության ամրապնդմանը, որը ռազմավարական նշանակություն ունի Թայվանին մոտ լինելու պատճառով՝ այն մտավախությունների պայմաններում, որ կղզին կարող է գրավել Չինաստանը, գրում է ճապոնական լրատվամիջոցը:
Իշխանությունները գնահատում են տեղակայման հնարավոր վայրերը, իսկ տեղի բնակիչները մտահոգված են, որ կարող են թշնամու հարձակման թիրախ դառնալ, հայտնել են աղբյուրները:
Աղբյուրները նշում են, որ Օկինավա հարավային կղզու պրեֆեկտուրան, որն ավելի մոտ է մայրցամաքային Չինաստանին, դժվար թե հրթիռների տեղակայման վայր դառնա, քանի որ դա կարող է լարվածություն առաջացնել Պեկինի հետ հարաբերություններում:
Տեղակայվելիք հրթիռները ԱՄՆ զինված ուժերի  Type-12 «երկիր-նավ» կառավարվող հրթիռի արդիականացված տարբերակն են՝ 1000 կիլոմետր ավելացված հեռահարությամբ:

Япония рассматривает возможность размещения ракет большой дальности на юго-западном острове Кюсю в рамках усилий страны по приобретению «возможностей для нанесения ответных ударов» для поражения вражеских целей в случае чрезвычайной ситуации, сообщает Kyodo со ссылкой на источники в правительстве.
Развертывание, которое, как ожидается, начнется в конце следующего финансового года, в марте 2026 года, направлено на укрепление безопасности юго-западной цепи островов Нансей, стратегически важных из-за своей близости к Тайваню, на фоне растущих опасений, что остров может быть захвачен Китаем, пишет японское СМИ.
Власти оценивают возможные места дислокации, а местные жители обеспокоены тем, что они могут стать мишенью вражеских атак, сообщили источники.
По словам источников, южная островная префектура Окинава, которая находится ближе к материковому Китаю, вряд ли станет местом развертывания из-за опасений, что это может усилить напряженность в отношениях с Пекином.
Ракеты, которые будут развернуты, представляют собой модернизированную версию управляемой ракеты класса «земля-корабль» Type-12 Вооруженных сил США, с увеличенной дальностью полета до 1000 километров.