Նոր հետազոտության ընթացքում ուսումնասիրելով միանման և եղբայրական երկվորյակներին՝ գիտնականները փորձել են բացահայտել ինտելեկտի և ռացիոնալության գենետիկական հիմքերը: Մասնակիցները թեստեր են հանձնել, որոնք չափում են ընդհանուր ճանաչողական կարողությունները, ինչպիսիք են բառապաշարը և թվային դատողությունը, ինչպես նաև ռացիոնալ որոշումներ կայացնելը: Վերջինս գնահատվել է Cognitive Reasoning Test-ի միջոցով, որը առաջադրանք է, որը հաճախ ինտուիտիվ, բայց ոչ ճիշտ պատասխաններ է առաջացնում՝ մարդկանց ստիպելով զբաղվել ավելի խորը վերլուծական մտածողությամբ, գրում է PsyPost-ը։
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ թե՛ բանականությունը, թե՛ ռացիոնալ որոշումների կայացումը մեծապես կախված են գենետիկ գործոններից: Էդինբուրգի համալսարանի պրոֆեսոր Թիմոթի Բեյթսը ուսումնասիրել է կապը՝ վերլուծելով Բրիսբենի դեռահաս երկվորյակների ուսումնասիրության տվյալները, հայտնում է Focus-ը։ Հատկանշական է, որ ուսումնասիրությունը չի գտել առանձին գործոն, որը հաշվի է առնում ռացիոնալ մտածողությունը ընդհանուր բանականությունից դուրս: Սա նշանակում է, որ ճանաչողական կարողությունները, որոնք ընկած են բառապաշարի և գլուխկոտրուկներ լուծելու կարողության հիմքում ընկած են նաև ռացիոնալ որոշումներ կայացնելու հիմքում: Իրականում, տրամաբանական ընտրություն կատարելու միտումը սերտորեն կապված է մարդու ընդհանուր ճանաչողական կարողությունների հետ։
Այս բացահայտումները մարտահրավեր են նետում այն գաղափարին, որ ռացիոնալությունը հմտությունների առանձին հավաքածու է և ենթադրում է, որ իռացիոնալ որոշումները կարող են արտացոլել ընդհանուր ինտելեկտի ցածր մակարդակը: Այս տեսակետը համահունչ է այն գաղափարին, որ ինտուիտիվ, բայց ոչ ճիշտ պատասխանները վերացնելու կարողությունը պահանջում է զգալի ճանաչողական ռեսուրսներ:
Թեև հետազոտության մեթոդաբանությունն ամրապնդում է դրա արդյունքները, այն նաև ընդունում է դրա սահմանափակումները: Օգտագործված ռացիոնալ մտածողության չափումը չի կարող ընդգրկել իրական կյանքի որոշումների կայացման բոլոր ասպեկտները: Հետագա հետազոտությունները կարող են ընդլայնել այս բացահայտումները՝ ուսումնասիրելով, թե ինչպես են հետախուզությունն ու ռացիոնալությունը փոխազդում մշակույթների և զարգացման տարբեր փուլերում:
Intelligence ամսագրում հրապարակված այս հետազոտության կարևոր ասպեկտը մարդու վարքագիծը հասկանալու համար դրա հնարավոր հետևանքներն են: Եթե ռացիոնալ մտածողությունն իսկապես ընդհանուր ինտելեկտի ասպեկտ է, ապա ճանաչողական կարողությունների բարելավումը կարող է հանգեցնել առօրյա կյանքում ավելի տրամաբանական որոշումներ կայացնելու:
Ի վերջո, այս հետազոտությունը կամրջում է ինտելեկտի և ռացիոնալության միջև եղած անջրպետը՝ ենթադրելով, որ տրամաբանական որոշումներ կայացնելու մեր կարողությունը խորապես արմատավորված է մեր ընդհանուր ճանաչողական ունակությունների վրա:

Изучая однояйцевых и разнояйцевых близнецов в новом исследовании ученые стремились выявить генетические основы интеллекта и рациональности. Участники проходили тесты, измеряющие общие когнитивные способности, такие как словарный запас и числовые рассуждения, а также способность к рациональному принятию решений. Последнее оценивалось с помощью теста «Когнитивное размышление», который представляет собой задачу, часто вызывающую интуитивные, но неправильные ответы, что заставляет людей проявлять более глубокое аналитическое мышление, пишет PsyPost.
Результаты исследования показали, что и интеллект, и рациональное принятие решений в значительной степени зависят от генетических факторов. Профессор Тимоти Бейтс из Эдинбургского университета изучил эту взаимосвязь, проанализировав данные Брисбенского исследования близнецов-подростков, сообщает Фокус. Примечательно, что исследование не выявило отдельного фактора, учитывающего рациональное мышление помимо общего интеллекта. Это означает, что когнитивные способности, определяющие словарный запас и способность к решению головоломок, также лежат в основе принятия рациональных решений. По сути, склонность к логическому выбору тесно связана с общими когнитивными способностями человека.
Эти данные опровергают представление о том, что рациональность — это отдельный набор навыков, и предполагают, что иррациональные решения могут отражать низкий уровень общего интеллекта. Такая точка зрения согласуется с идеей о том, что способность отменять интуитивные, но неверные ответы требует значительных когнитивных ресурсов.
Хотя методология исследования усиливает его выводы, в нем признаются и ограничения. Используемая мера рационального мышления может не охватывать всех аспектов принятия решений в реальной жизни. Будущие исследования могут расширить эти выводы, изучив, как интеллект и рациональность взаимодействуют в разных культурах и на разных этапах развития.
Важный аспект этого исследования, опубликованного в журнале Intelligence, это его потенциальные последствия для понимания человеческого поведения. Если рациональное мышление действительно является одним из аспектов общего интеллекта, то повышение когнитивных способностей может привести к принятию более логичных решений в повседневной жизни.
В итоге это исследование устраняет разрыв между интеллектом и рациональностью, предполагая, что наша способность к принятию логических решений глубоко укоренена в наших общих когнитивных способностях.