Ավստրիացի հայտնի նկարիչ Գուստավ Քլիմտի վաղ շրջանի նկարը, որը համարվում էր կորած 1930-ականներից ի վեր, առաջին անգամ ներկայացվելէ հանրային ցուցադրության:
Արեւմտյան Աֆրիկայի Գա ժողովրդի ներկայացուցիչ, արքայազն Ուիլյամ Նիա Նորթեյ Դովուոնի դիմանկարը ստեղծվել է 1897թ. եւ պատկերում է արքայազնին ծաղիկների ֆոնին:
Ոչ մեծ դիմանկարը՝ 2 ոտնաչափ բարձրությամբ, ցուցադրվում է Վիեննայի Wienerroither & Kohlbacher (W&K) պատկերասրահի կողմից Նիդեռլանդների Մասթրիխտում ,TEFAF արվեստի տոնավաճառում: Արժեքը 15 մլն եվրո է։
Ըստ պատկերասրահի հաղորդման՝ շրջանակված նկարի վրա «հազիվ տեսանելի» Քլիմտի սեփականության կնիքը կար։ Երկու հավաքորդներ մոտեցել են W&K պատկերասրահին 2023-ին՝ աշխատանքը գնելու առաջարկով: Պատկերասրահը հաստատել է դրա իսկությունը արվեստի պատմաբան Ալֆրեդ Վայդինգերի հետ, որը երկու տասնամյակ փնտրել է կտավը։
Հաղորդագրության համաձայն՝ դիմանկարը Քլիմտի կալվածքից աճուրդի է հանվել 1923թ., իսկ 1928թ. Էռնեստինա Քլայնը այն տրամադրել է ցուցահանդեսին։ Նա ամուսնու՝ Ֆելիքսի հետ նկարչի արվեստանոցը վերածել է վիլլայի։ Հրեա զույգը Վիեննայից փախել է Մոնակո 1938թ.՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից անմիջապես առաջ, սակայն նկարի գտնվելու վայրը հանելուկ է մնացել մինչեւ 2023թ.։
Վերականգնողական լայնածավալ աշխատանքներից եւ Քլայնի ժառանգներին փոխհատուցելուց հետո նկարը կրկին հայտնվել է հանրության առջեւ:
1897թ. դիմանկարն արտացոլում է Քլիմտի ոճական տեղաշարժը դեկորատիվ տարրերի ուղղությամբ, որոնք նրա հետագա ոճի առանձնահատկություններն էին, նշվել է զեկույցում:
Ավստրիացի նկարիչն առավել հայտնի է ոսկեզօծ զույգով, որը ատկերել է մոտ 11 տարի անց «Համբույր» ֆիլմում, որն ամեն տարի հարյուր հազարավոր այցելուներ է գրավում Վիեննայի Բելվեդերի թանգարանում:
Սակայն նրա վերջին գլուխգործոցը՝ հովհարով անծանոթ կնոջ դիմանկարը ռեկորդ է սահմանել 2023թ., երբ Լոնդոնում վաճառվել է 85,3 մլն ֆունտով (108,4 մլն դոլար)՝ Microsoft-ի հանգուցյալ համահիմնադիր Փոլ Ալենի հավաքածուից: Այն ոչ միայն գերազանցել է նկարչի անձնական աճուրդային ռեկորդը, այլեւ դարձել եվրոպական աճուրդներում երբեւէ վաճառված արվեստի ամենաթանկ գործը:

Ранняя картина кисти знаменитого австрийского художника Густава Климта, считавшаяся утраченной с 1930-х годов, выставлена на всеобщее обозрение впервые после ее недавнего открытия.
Портрет принца Уильяма Нии Нортея Довуона — представителя народа га в Западной Африке, на территории современной Ганы, — был написан в 1897 году и изображает принца на фоне цветов.
Небольшой портрет высотой чуть более 2 футов выставлен венской галереей Wienerroither & Kohlbacher (W&K) на художественной ярмарке TEFAF в Маастрихте в Нидерландах. Его стоимость составляет 15 миллионов евро.
Согласно сообщению галереи, картина в рамке была «сильно испачкана» и на ней был «едва заметен» штамп о собственности Климта, когда в 2023 году два коллекционера обратились в галерею W&K с предложением приобрести произведение искусства. Галерея подтвердила ее подлинность у искусствоведа Альфреда Вайдингера, который искал эту работу в течение двух десятилетий.
Согласно сообщению, портрет был продан с аукциона из поместья Климта в 1923 году и предоставлен в аренду для выставки в 1928 году Эрнестиной Кляйн, которая вместе со своим мужем Феликсом превратила мастерскую художника в виллу. Еврейская пара бежала из Вены в Монако в 1938 году, незадолго до Второй мировой войны, но местонахождение картины до 2023 года оставалось загадкой.
После масштабных реставрационных работ и урегулирования вопроса о возмещении ущерба с наследниками Кляйна, картина вновь появилась на публике.
Как говорится в сообщении, портрет 1897 года отражает стилистический сдвиг Климта в сторону декоративных элементов, которые являются отличительными чертами его более позднего стиля.
Австрийский художник наиболее известен благодаря золоченой паре, которую он изобразил примерно 11 лет спустя в картине «Поцелуй», которая ежегодно привлекает сотни тысяч посетителей в венский музей Бельведер.
Но его последний шедевр — портрет неизвестной женщины с веером — побил рекорды в 2023 году, когда был продан в Лондоне за 85,3 миллиона фунтов стерлингов (108,4 миллиона долларов) из коллекции покойного соучредителя Microsoft Пола  Аллена. Она не только превзошла личный аукционный рекорд художника, но и стала самым дорогим произведением искусства, когда-либо проданным на европейских аукционах.