ԱՄՆ նոր գործարանում ավելի քան 2000 Jaguar I-Pace էլեկտրական ավտոմեքենաներն անօդաչու տաքսիների կվերածվեն, հաղորդում է Autocar-ը։
Էլեկտրական ավտոմեքենաները կվերափոխի Արիզոնայում Magna արտադրողը՝ Alphabet-ին պատկանող Waymo ինքնավար փոխադրամիջոցներ արտադրող ընկերությունը՝ ծառայություններն ընդլայնելու ջանքերի շրջանակում։
Օսթինում, Լոս Անջելեսում, Ֆինիքսում և Սան Ֆրանցիսկոյում շաբաթական ավելի քան 250 հազար ինքնավար տաքսիներով ուղևորություն իրականացնելուց հետո Waymo-ն այժմ նախատեսում է հաջորդ տարվանից սկսած ընդլայնվել նաև Ատլանտայում, Մայամիում և Վաշինգտոնում՝ Կոլումբիայի շրջանում։
Նրա ավտոպարկը ներկայում բաղկացած է 1500 ավտոմեքենայից, որոնցից բոլորն էլ I-Pace դասի են պատկանում։
Եվս 2000 I-Pace-ի արդիականացումը ներառում է մի շարք սարքավորումների արդիականացումներ, մասնավորապես՝ տանիքին ամրացվող լիդարը, ռադարային սենսորների մի շարք և 29 տեսախցիկները, ինչպես նաև սեփական համակարգչային ծրագրի՝ վեցերորդ սերնդի Waymo Driver-ի ինտեգրումը։
«Waymo-ի վարորդների ինտեգրման կենտրոնը Մեսայում մեր ապագա աճի ծրագրերի կենտրոնն է,-ասում է Waymo-ի գործառնությունների փոխնախագահ Ռայան ՄըքՆամարան։ -Մեր Magna-ի գործընկերների հետ միասին մենք արտադրական հարթակ ենք բացել, որը մեզ հնարավորություն կտա բարձրացնել մեր ավտոպարկի ծախսարդյունավետությունը, ճկունությունը և հզորությունը՝ հասցնելով նոր բարձունքների»։ Քանի որ Jaguar-ն այլևս I-Pace չի արտադրում, գործարանը կսկսի նաև նոր ավտոմեքենաների, օրինակ՝ Seeker Mix-ի, վերափոխումը։
Ըստ Waymo-ի հայտարարության՝ գործարանը իր լիարժեք հզորությանը հասնելու դեպքում կկարողանա տարեկան տասնյակ հազարավոր ավտոմեքենաներ վերափոխել։

Более 2000 электромобилей Jaguar I-Pace будут переоборудованы в беспилотные такси на новом заводе в США, сообщает Autocar.
Электромобили будут переоборудованы в Аризоне производителем Magna в рамках усилий принадлежащей Alphabet компании по производству автономных транспортных средств Waymo по расширению своих услуг.
Уже совершив более 250 000 автономных поездок на такси в неделю в Остине, Лос-Анджелесе, Финиксе и Сан-Франциско, Waymo теперь планирует со следующего года расширить свою деятельность в Атланте, Майами и Вашингтоне, округ Колумбия.
В настоящее время ее автопарк насчитывает 1500 автомобилей, все они относятся к классу I-Paces.
Модернизация еще 2000 I-Paces включает в себя модернизацию целого ряда аппаратных средств, таких как лидар, установленный на крыше, множество радарных датчиков и 29 камер, а также интеграцию собственного компьютерного программного обеспечения: драйвер Waymo шестого поколения.
«Завод по интеграции драйверов Waymo в Месе является эпицентром наших будущих планов роста, - рассказал вице-президент Waymo по операционной деятельности Райан Макнамара. - Совместно с нашими партнерами из Magna мы открыли производственную площадку, которая позволяет повысить экономическую эффективность, гибкость и вместимость нашего автопарка до новых высот». Поскольку Jaguar больше не производит I-Pace, на площадке также начнется переоборудование новых автомобилей, таких как Seeker Mix.
Согласно заявлению Waymo, при выходе на полную мощность завод сможет переоборудовать десятки тысяч автомобилей в год.