ԱՄՆ նախագահի վեց թեկնածուներից մեկը` Յութայի նախկին նահանգապետ եւ Չինաստանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Հանրապետական Ջոն Հանթսմանը որոշել է դուրս գալ նախագահի աթոռի համար մղվող պայքարից` փրայմերիզի ցածր արդյունքների պատճառով:
Քաղաքական գործիչն անհաջող արդյունք է գրանցել Նյու Հեմփշիր եւ Այհովա նահանգներում:  Ջ. Հանթսմանի հնարավորությունները Հարավային Կարոլինայի փրայմերիզում եւս ցածր են գնահատվում:
Հանթսմանը որոշել է աջակցել Հանրապետական կուսակցության մյուս թեկնածուին` Մասաչուսեթսի նահանգի նախկին նահանգապետ Միթ Ռոմնիին: Այս քաղաքական գործիչը «փղերի» ֆավորիտն է համարվում: Քաղաքագետները կարծում են, որ Ջ. Հանթսմանը բարդ որոշում է կայացրել` պաշտպանելով ԱՄՆ նախագահի այն թեկնածուին, որի նախընտրական ծրագիրը «անբովանդակ» է համարում, գրում է rbc-ն` վկայակոչելով ամերիկյան լրատվամիջոցներին:
Պաշտոնապես ընտրապայքարը թողնելու մասին քաղաքական գործիչը պետք է հայտարարի հունվարի 16-ին` Հարավային Կարոլինայում կայանալիք կուսակցական միջոցառման ընթացքում:
Ըստ Gallup հետազոտող ընկերության հարցման տվյալների` ամերիկացիների համարյա կեսը չգիտի` ում օգտին կքվեարկի սպասվող նախագահական ընտրություններին: Ավելին, 46 տոկոսը կարծում է, որ նախագահի առաջադրված թեկնածուներից ոչ մեկն էլ չի կարող հաղթահարել երկրի ղեկավարի դերը:

Один из шести кандидатов на пост президента США от Республиканской партии Джон Хантсман - экс-губернатор штата Юта и бывший посол Соединенных Штатов в Китае - решил выйти из борьбы за президентское кресло из-за слабого результата на праймериз.
Политика постигла неудача в штатах Нью-Гэмпшир и Айова. Шансы Дж.Хантсмана на победу в праймериз по штату Южная Каролина также оцениваются как невысокие.
Хантсман решил поддержать другого кандидата от Республиканской партии - бывшего губернатора штата Массачусетс Митта Ромни. Этот политик считается фаворитом «слонов». Политологи считают, что Дж.Хантсман принял нелегкое решение, отказавшись от борьбы за пост президента США в пользу кандидата, чью предвыборную программу он считает «бессодержательной», пишет РБК со ссылкой на американские СМИ.
Официально об отказе от участия в избирательной кампании политик должен объявить днем 16 января, на партийном мероприятии в Южной Каролине.
По данным опроса, проведенного исследовательской компанией Gallup, почти половина американцев не знают, за кого голосовать на грядущих президентских выборах. Более того, 46% респондентов считают, что ни один из заявленных кандидатов в президенты не сможет справиться с ролью главы государства.