Ղազախստանի կառավարություն, ըստ նախնական տվյալների, 3 կուսակցություններ են անցնում` նախագահական «Նուր Օթան», ժողվրդավարական «Ակ Ժոլ» եւ Կոմունիստական կուսակցությունները: Այս մասին հայտնել է  երկրի ԿԸՀ-ն:
Ըստ նախնական հաշվարկների` ընտրողների ձայները բաշխվել են հետեւյալ կերպ`«Նուր Օթան»-ի օգտին քվեարկել է 80.74 %-ը, Ղազախստանի հայրենասերների կուսակցության օգտին` 0,89 %-ը,  «Ադիլետ» կուսակցության օգտին` 0,66 %-ը,  «Աուիլ» կուսակցության օգտին`0,46 %-ը, Կոմունիստական կուսակցության օգտին` 7,2%-ը,  Համաժողովրդական սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության օգտին` 1,59 %-ը, «Ակ Ժոլ» կուսակցության օգտին` 7,46 %-ը:
Ինչպես հայտարարել են ԱՊՀ եւ թուրքալեզու  երկրների միջազգային դիտորդները,  «Ղազախստանի կառավարության ստորին պալատի ընտրություններն անցել են բաց եւ թափանցիկ` միջազգային ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան», հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Հիշեցնենք, որ Ղազախստանի կառավարության ստորին պալատի արտահերթ ընտրությունները տեղի են ունեցել հունվարի 15-ին: Ըստ ԿԸՀ-ի տվյալների` ընտրողների հայտերը կազմել են 75,07%: Կառավարություն անցնելու համար կուսակցությունները պետք է հավաքեն ընտրողների ձայների առնվազն 7 %-ը:

В парламент Казахстана, по предварительным данным, проходят три партии: пропрезидентская «Нур Отан», демократическая партия «Ак Жол» и Коммунистическая партия. Об этом сообщил ЦИК страны.
По предварительным подсчетам голоса избирателей распределились следующим образом: За «Нур Отан» проголосовали 80,74%, за партию патриотов Казахстана - 0,89%, за партию «Адилет» - 0,66%, за партию «Ауыл» - 0,46%, за Коммунистическую партию - 7,2%, за Общенациональную социал-демократическую партию - 1,59%, за партию «Ак Жол» - 7,46%, за Партию патриотов - 0,89%.
Как уже заявили представители делегации международных наблюдателей от стран-участниц СНГ и миссии международных наблюдателей от Парламентской ассамблеи тюркоязычных стран, «выборы в нижнюю палату парламента Казахстана прошли открыто и транспарентно, в соответствии с международными демократическими стандартами», передает РИА Новости.
Напомним, внеочередные выборы в нижнюю палату (мажилис) парламента Казахстана прошли 15 января. Явка избирателей, по данным ЦИК, составила 75,07%. Для прохождения в парламент партиям нужно набрать не менее 7% голосов избирателей.