Թուրքիայում ՆԱՏՕ-ի ԵվրոՀՀՊ համակարգի ռադիոլոկացիոն կայանը շահագործման է հանձնվել: Այդ մասին հաղորդում է CNN-ը` վկայակոչելով ԱԳՆ ներկայացուցչին:
Ավելի վաղ թուրքական Hurriyet թերթը` վկայակոչելով իր աղբյուրները, հայտնել էր, թե ՌԼԿ-ն աշխատել է դեռ հունվարի 1-ից: Պարբերականի տվյալներով, ռադարի շահագործումն իրականացնում են ԱՄՆ ԶՈՒ զինծառայողները, քանի որ Թուրքիայում դեռ չկան մասնագետներ, որոնք կարող են աշխատել տվյալ ռադարով: Մալաթիայում, որտեղ տեղակայված է ռադարը, գտնվում է Թուրքիայի զինված ուժերի 2-րդ դաշտային բանակը, այնտեղ է տեղակայված նաեւ ՌՕՈՒ օպերատիվ-մարտավարական ռազմակայանը:
Նշենք, որ թուրքական տարածքում ՌԼԿ-ի տեղակայման հուշագիրը ստորագրվել էր 2011թ սեպտեմբերին:
Թուրքական լրատվամիջոցների տվյալներով, կայանը կառավարվելու է Գերմանիայի օպերատիվ կենտրոնից: Կայանից ստացվող տվյալները հասնալեի կլինեն նաեւ թուրքական կողմին: Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ ռադարի աշխատանքը տեստային ռեժիմով կհաջողվի գործարկել 2011թ.:

Радиолокационная станция (РЛС) системы ЕвроПРО НАТО в Турции введена в эксплуатацию. Об этом сообщает CNN со ссылкой на представителя МИД.
Ранее турецкая газета Hurriyet со ссылкой на свои источники сообщала, что РЛС заработала еще 1 января. По данным издания, функционирование радара станции обеспечивают военнослужащие ВС США, так как у Турции пока нет своих специалистов, способных работать на данном радаре. В Малатье, где расположен радар, дислоцирована вторая полевая армия вооруженных сил Турции, там же расположена оперативно-тактическая база ВВС.
Напомним, меморандум о размещении на турецкой территории РЛС системы ПРО НАТО был подписан в Анкаре в середине сентября 2011 года.
По сведениям турецких СМИ, РЛС будет управляться из оперативного центра в Германии. В командовании центра оперативного управления будет представлен турецкий военный персонал под командованием генерала. Данные, получаемые РЛС, как отмечается, будут доводиться до турецких властей, сообщает РИА Новости.
Ранее предполагалось, что наладить работу радара в тестовом режиме удастся к середине декабря 2011 года.