Որոշ քաղաքական ուժերի այն պնդումները, թե միայն համամասնական ընտրակարգով ընտություններն են ապահովում ազատ ու թափանցիկ ընտրություններ, մեղմ ասած, չափազանցված է: Այս մասին այսօր` հունվարի 17-ին, հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում նշեց ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանը, նման հայտարարությունները համարելով «շահարկումներ»:
Նրա խոսքով, Եվրոպական շատ երկրներ կան, որտեղ եւ համամասնական ընտրակարգն է գործում եւ մեծամասնականը, ինչպես Հայաստանում: ՀՀԿ-ական պատգամավորը նաեւ նկատեց, որ Հայաստանում յուրաքանչյուր ընտրությունից հետո ընտրական համակարգը բարելավելու ուղղությամբ որոշակի աշխատանքեր են իրականացվում:
«Երեկ Ջոն Պրեսկոտը եւս նկատել է, որ այն ինչ տեսել են Հայաստանի նոր ընտական օրենսգրքում, իսկապես բարեփոխմանը միտված քայլ է: Նաեւ նշել է, որ համամասնականի եւ մեծամասնականի ընտրությունը երկրի ներքին որոշելիքն է»,- ավելացրեց Մկրտիչ Մինասյանը:
ԱԺ պատգամավորը հիշեցրեց, որ երկրի նախագահի կողմից հստակ հրահանգված է, որ գալիք ընտրությունները լինեն շատ ավելի արդար, թափանցիկ եւ ոչ վիճահարույց` մեր երկրի եւ ժողովրդի շահերից ելնելով:
Հարցին, թե ամեն ընտրության նման, այս անգամ ե՞ւս, նախընտրական շրջանում Ղարաբաղի խնդրի շուրջ քննարկումները կակտիվանան, պատգամավորը պատասխանեց. «Ղարաբաղի խնդիրը այս անգամ եւս կլինի, թե իշխանության, թե ընդդիմության ուշադրության կենտրոնում, բայց այն ոչ այսօր, ոչ մի ամսից, բնականաբար, չի լուծվի»:

Утверждения некоторых политических сил о том, что только пропорциональная система обеспечивает свободные и прозрачные выборы, мягко говоря, являются преувеличением. Об этом на пресс-конференции 17 января заявил депутат Национального Собрания от правящей  Республиканской партии Армении Мкртыч Минасян, назвав такие заявления «манипуляциями».
По его словам, во многих европейских странах действует и пропорциональная, и мажоритарная избирательная система, как и в Армении. Депутат также отметил, что в Армении после каждых выборов проводятся определенные работы по улучшению избирательной системы.
«Вчера Джон Прескотт также отметил, что то, что они увидели в новом Избирательном кодексе Армении, действительно является шагом к реформе. Он также заметил, что выбор пропорциональной или мажоритарной системы – это дело внутреннего решения страны», – добавил Мкртыч Минасян.
Депутат напомнил, что президент Армении дал ясное распоряжение о том, чтобы предстоящие выборы были более справедливыми, прозрачными и не вызвали споров, исходя из интересов страны и народа.
Отвечая на вопрос о том, активизируются ли в предвыборный период обсуждения вокруг карабахской проблемы, как и в период каждых выборов, депутат сказал: «Карабахская проблема и на этот раз будет в центре внимания как властей, так и оппозиции, однако она ни сегодня, ни через месяц, естественно, не разрешится».