Որոշ քաղաքական ուժերի այն պնդումները, թե միայն համամասնական ընտրակարգով ընտություններն են ապահովում ազատ ու թափանցիկ ընտրություններ, մեղմ ասած, չափազանցված է: Այս մասին այսօր` հունվարի 17-ին, հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում նշեց ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանը, նման հայտարարությունները համարելով «շահարկումներ»:
Նրա խոսքով, Եվրոպական շատ երկրներ կան, որտեղ եւ համամասնական ընտրակարգն է գործում եւ մեծամասնականը, ինչպես Հայաստանում: ՀՀԿ-ական պատգամավորը նաեւ նկատեց, որ Հայաստանում յուրաքանչյուր ընտրությունից հետո ընտրական համակարգը բարելավելու ուղղությամբ որոշակի աշխատանքեր են իրականացվում:
«Երեկ Ջոն Պրեսկոտը եւս նկատել է, որ այն ինչ տեսել են Հայաստանի նոր ընտական օրենսգրքում, իսկապես բարեփոխմանը միտված քայլ է: Նաեւ նշել է, որ համամասնականի եւ մեծամասնականի ընտրությունը երկրի ներքին որոշելիքն է»,- ավելացրեց Մկրտիչ Մինասյանը:
ԱԺ պատգամավորը հիշեցրեց, որ երկրի նախագահի կողմից հստակ հրահանգված է, որ գալիք ընտրությունները լինեն շատ ավելի արդար, թափանցիկ եւ ոչ վիճահարույց` մեր երկրի եւ ժողովրդի շահերից ելնելով:
Հարցին, թե ամեն ընտրության նման, այս անգամ ե՞ւս, նախընտրական շրջանում Ղարաբաղի խնդրի շուրջ քննարկումները կակտիվանան, պատգամավորը պատասխանեց. «Ղարաբաղի խնդիրը այս անգամ եւս կլինի, թե իշխանության, թե ընդդիմության ուշադրության կենտրոնում, բայց այն ոչ այսօր, ոչ մի ամսից, բնականաբար, չի լուծվի»:

YEREVAN. – Several political forces’ claims that solely the proportional system secures free and transparent elections are exaggerated, to put it mildly, the ruling coalition’s Republican Party of Armenia (RPA) MP Mkrtich Minasyan stated during a press conference on Tuesday.
In his words, there are numerous European countries where both the majority and proportional election systems are used, just like in Armenia. Minasyan also noted that certain activities are done in Armenia, after each election, toward improving the election system.
“Yesterday [Monday] John Prescott [the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Co-Rapporteur on Armenia] likewise noted that what they saw in Armenia’s new electoral code is truly a step toward a reform. He also noted that it is up to the country to decide on the majority and proportional [election systems],” Mkrtich Minasyan added.
The MP also recalled that the country’s President clearly instructed that the next elections be much more fair, transparent, and non-controversial.
And in response to the query as to whether the Karabakh issue will be discussed more actively during this election season, too, RPA MP said: “The Karabakh issue will be at the focus of the authorities and the opposition alike, this time as well, but, naturally, it will not be resolved either today, or in one month.”