2012 թվականին Սփյուռքի նախարարությունը շարունակելու է զարգացնել արդեն սկսած ծրագրերը, որոնց շարքում են «Արի տուն», «Մեր մեծերը» ծրագրերը, մասնագետների պատրաստումը, Ամառային դպրոցի բացումը` ԵՊՀ-ի բազայի վրա հինգ մագիստրոսներով Սփյուռքի մասնագետներին վերապատրաստելու համար: Այս մասին այսօր` հունվարի 18-ին, հրավիրված ասուլիսի ընթացքում նշեց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նրա խոսքով, շարունակվելու են նաեւ Հայագիտական կենտրոնների ղեկավարների հավաք- հանդիպումները, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի կազմակերպումը, Հայ գրքի տպագրության 500-ամյակին նվիրված միջոցառումները` «Հայ գրողների համաժողով», «Հայ լրագրողների հավաք», «Տանը խոսենք հայերեն», «Մայրենի դեսպան», «Ցեղասպանության մասունքների հավաքում», «Համայնքը-համյանքին» շարժումը:

YEREVAN. - In 2012, Armenia’s Diaspora Ministry will continue to develop its already-running programs, which include the “Come Home” and “Our Greats” programs, the training of specialists, and opening of the Summer School, Minister Hranush Hakobyan said during a press conference on Wednesday.
In her words, the meeting-gatherings of the heads of Armenology centers, the organization for the “My Armenia” Pan-Armenian Festival, and the events on 500th anniversary of Armenian typography will continue as well.