Չինաստանի Հունան նահանգի Յուեյանգ քաղաքում նախատեսվում է բացել խորովածի արդյունաբերության ինստիտուտ: Յուեյանգի բաց համալսարանը և Յուեյանգի խորովածի ասոցիացիան, քաղաքային կառավարության աջակցությամբ, համաձայնության են եկել ստեղծել երկրի առաջին մասնագիտական կրթության հարթակը։
«Ինստիտուտը խորովածի խանութների ներկայիս տնտեսությունը կվերածի ավելի կառուցվածքային և ինտեգրված արդյունաբերական շղթայի», - China Daily-ի փոխանցմամբ ասել է Յուեյանգի բաց համալսարանի կուսակցական քարտուղար Յուե Յանհուան։
Կրակի վրա եփելը դարձել է Յուեյանգի սննդի տնտեսության կարևոր մասը: Քաղաքում կա ավելի քան 2000 խորովածի խանութ, որոնք աշխատանքի են վերցնում 50,000 մարդու: Տարեկան արտադրանքը գնահատվում է ավելի քան 2 միլիարդ յուան (280 միլիոն դոլար), գրում է թերթը։
Յուեյանգի բաց համալսարանի փոխնախագահ Ցզյան Զոնֆուն նշել է, որ խորովածի ինստիտուտը տեղական զբաղվածության խնդիրների պատասխան է, հատկապես երիտասարդների համար: Նրա խոսքով՝ աշխատաշուկա մտնող շատ դպրոցն ավարտողներ դժվարանում են գտնել համապատասխան հնարավորություններ: Նա հավելել է, որ խորովածի աշխատանքները տարածված են դարձել մուտքի ցածր խոչընդոտի և համեմատաբար բարձր եկամտի ներուժի շնորհիվ։
Ինստիտուտը կուսումնասիրի և կպլանավորի BBQ արդյունաբերության ողջ շղթայի զարգացումը, ներառյալ համեմունքների արտադրությունը, մսի վերամշակումը, բանջարեղենի վերամշակումը, լոգիստիկան և գործառնությունները։
Հաջորդ տարվանից սկսած՝ ինստիտուտը տարեկան կընդունի 50-ից 100 ուսանողի՝ եռամյա մասնագիտական ուսուցման ծրագրի համար։ Լայն հանրությանը կառաջարկվեն վեց ամսից մինչև մեկ տարի տևողությամբ դասընթացներ։ Մշակվում են երկու հիմնական դասընթացներ՝ մեկը՝ BBQ խոհարարության, մյուսը՝ բիզնեսի կառավարման վերաբերյալ։

Отраслевой институт барбекю в скором времени появится в городе Юэян провинции КНР Хунань. Юэянский открытый университет и Ассоциация барбекю города Юэян при поддержке городского правительства договорились создать первую в стране подобную платформу профессионального образования.
«Институт преобразует то, что сейчас является экономикой шашлычных лавок, в более структурированную и интегрированную отраслевую цепочку», - заявил секретарь партийной организации Юэянского открытого университета Юэ Яньхуа, слова которого приводит газета China Daily
Приготовление пищи на огне стало важной частью экономики общественного питания Юэяна. Здесь расположено более 2 тыс. шашлычных, и в них работают 50 тыс. сотрудников. Годовой объем производства оценивается более чем в 2 млрд юаней ($280 млн), пишет издание.
Вице-президент Юэянского открытого университета Цзян Цзунфу отметил, что создание института барбекю является ответом на проблемы с трудоустройством местных жителей, особенно молодежи. По его словам, многие выпускники школ, выходящие на рынок труда, испытывают трудности с поиском подходящих возможностей. Работа в сфере барбекю стала популярной благодаря низкому порогу входа и относительно высокому потенциальному доходу, добавил он.
Институт будет изучать и планировать развитие всей цепочки индустрии барбекю, включая производство приправ, обработку мяса, переработку овощей, логистику и операционную деятельность.
Со следующего года институт будет ежегодно набирать от 50 до 100 студентов на трехлетнюю программу профессиональной подготовки. Для широкой публики будут предложены курсы продолжительностью от шести месяцев до года. Разрабатываются два основных курса: один - по приготовлению барбекю, а другой - по управлению бизнесом.