Քրդական Firat գործակալությունն անդրադարձել է Փարիզում ցեղասպանությունների օրինագծի դեմ բողոքի ցույցեր կազմակերպելու թուրքական իշխանությունների քայլին՝ նշելով, թե Թուրքիան իր պատմության հետ առերեսվելու փոխարեն ժխտման քաղաքականությունը Փարիզ է տեղափոխել։
«Բողոքի գործողությունը կազմակերպած «Ֆրանսիայի թուրքական միությունների համակարգող միության» տվյալներով՝ Եվրոպայի տարբեր երկրներից Փարիզ են ժամանել 526 ավտոբուս։  Նշվում է, որ կազմակերպված բողոքի գործողությունը կազմակերպվել է Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության եւ «Գյուլենի  համայնքի» հովանավորությամբ։
Թուրքիայում թերթերի փակումը, 100-ին մոտ  ձերբակալված լրագրողների առկայությունը որպես խոսքի ազատության ոտնհարման փաստ չտեսնող Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պնդում է թե Ֆրանսիայում օրինագծի ընդունումը հակասում է խոսքի ազատությանը։ Իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունն իրեն քննադատողներին լցնում է բերդերը, վռնդում թերթերից եւ հեռուստաընկերություններից։
Կոտորածներով լեցուն իր երկրի պատմության հետ չառերեսվող Էրդողանը պնդում է, թե իր երկրի պատմության մեջ ցեղասպանության դեպք չի լինի գտնել եւ վիրավորում է ֆրանսիացի պատգամավորներին»,- նշվում է Firat-ի հրապարակման մեջ։

Вместо того, чтобы взглянуть в глаза собственной истории, Турция переместила политику отрицания во Францию. Об этом пишет агентство Firat, касаясь акций протеста против законопроекта о введении уголовной ответственности за отрицание Геноцида армян, организованных властями Турции в Париже.
«По данным «Союза координации турецких сообществ Франции», из разных стран Европы в Париж приехали 526 автобусов. Отмечается, что акции протеста организованы правящей партией Труции «Справедливость и развитие» и «Общиной Гюлена».
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган, который не видит в закрытии турецких газет, наличии около 100 задержанных журналистов нарушения свободы слова, утверждает, что принятие законопроекта во Франции противоречит свободе слова. Правящая партия «Справедливости и развития» сажает в тюрьмы тех, кто критикует ее, вышвыривает из газет и телекомпаний.
Эрдоган, который не смотрит в глаза истории своей страны, наполненной погромами, утверждает, что в истории Турции не получится обнаружить факт геноцида», - отмечается в публикации агентства.