Հայաստանի կառավարությունը մտադրություն չունի վերացնել կանխիկը կրիպտոարժույթով փոխանակելու արգելքը, որը ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականից: Այս մասին հոկտեմբերի 1-ին Կառավարության ժամի ժամանակ հայտարարել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ պատասխանելով Ազգային ժողովի պատգամավորների հարցերին:
Այսպես, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը հայտնել է, որ կրիպտոարժույթների ոլորտում ներգրավված մի քանի ընկերություններ դիմել են իրեն։
Մասնավորապես, նա խորհրդարանում բարձրացրել է այն սահմանափակումների հարցը, որոնք, պատգամավորի կարծիքով, կարող են խոչընդոտել նրանց առևտրին։
Գրիգորյանի խոսքով՝ ոչ ոք չի ցանկանում սահմանափակել թվային գումարի շրջանառությունը։
«Միակ հարցը դրանց սեփականատերերի ինքնությունը պարզելն է։ Հակառակ դեպքում կլինեն հարկերից խուսափելու ռիսկեր, քանի որ անանուն կրիպտոակտիվների շարժին հետևելը պարզապես անհնար կլինի», - հայտարարել է կառավարության ներկայացուցիչը։
Այս պատճառով Հայաստանի կառավարության ներսում ձևավորվել է կոնսենսուս. թվային ֆինանսական ակտիվների սեփականատերերը պետք է հայտնի լինեն հարկային մարմիններին։

Правительство Армении не намерено отменять запрет обмена наличных на криптовалюту, который вступит в силу в 2026 году. Об этом на заседании Национального Собрания в ходе правительственного часа заявил 1 октября вице-премьер Мгер Григорян, отвечая на вопросы депутатов.
Так, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Арман Егоян сообщил, что к нему обратились некоторые компании, которые задействованы в отрасли криптовалют.
Он, в частности, поднял в парламенте вопрос об этих ограничениях, которые, по мнению депутата, могут помешать их торговле.
По словам Григоряна, никто не хочет ограничивать оборот цифровых денег.
«Вопрос только в том, чтобы идентифицировать их собственников. В противном случае возникнут риски уклонения от уплаты налогов, так как проследить движение безымянных криптоактивов будет попросту невозможно», - заявил представитель Правительства.
По этой причине в Правительстве Армении возник консенсус: владельцы цифровых финансовых средств должны быть известны налоговым органам.