Չինաստանում ներկայացվել է Մորնին անունով մարդանման ռոբոտ։ Այն կարող է կատարել մեքենաների վաճառողի գործառույթներ՝ ողջունելով այցելուներին, զրույց վարելով և բացատրելով մեքենայի տեխնիկական բնութագրերը, հաղորդում է Interesting Engineering-ը։
Այն պաշտոնապես ներկայացվել է 2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին, Ուհուում (Չինաստան, Անհույ նահանգ) կայացած AiMOGA Global Business Conference-ում, որին մասնակցել են ավելի քան 30 երկրների ներկայացուցիչներ։
Մորնինը ստեղծվել է AiMOGA Robotics հարթակում՝ չինական ավտոարտադրող Chery Automobile-ի աջակցությամբ, որը որոշել է համատեղել ավտոմոբիլային տեխնոլոգիաները ինտելեկտուալ ռոբոտների հետ։
Ռոբոտը կարող է ինքնուրույն բացել մեքենայի դռները և ցուցադրել մեքենայի գործառույթները։ Այն օգտագործում է ամբողջ մարմնի շարժման համակարգ, ուժեղացված ուսուցում և ներկառուցված սենսորներ, որոնք թույլ են տալիս գործել համեմատաբար մարդանման ձևով։
Մորնինը շփվում է այցելուների հետ բազմաթիվ լեզուներով, ներկայացնում է մեքենաներ, անցկացնում շնորհանդեսներ և կարող է օգտագործվել ցուցահանդեսներում կամ ավտոսրահներում։
Մշակողները ընդգծում են, որ նպատակը պարզապես «որևէ ռոբոտի» ցուցադրումը չէ, այլ տեխնոլոգիայի միջոցով նոր հաճախորդի համար նոր փորձառություն ստեղծելը, որտեղ ռոբոտը ոչ միայն «խթանի» մեքենան, այլև իրականում մասնակցի գործընթացին՝ ողջունելով, երկխոսության մեջ մտնելով և օգնելով հաճախորդներին ընտրություն կատարել։
Սա ավելի լայն միտման մի մասն է. չինական ավտոարտադրողները մարդանման ռոբոտները դիտարկում են որպես երկարաժամկետ զարգացում։ Օրինակ, այս ընկերությունները կարող են ավտոմեքենաների մշակման հմտությունները՝ սենսորներ, արհեստական բանականություն և տեսողական ընկալում՝ կիրառել նաև ռոբոտների վրա։ Մասնավորապես, Chery-ն նախատեսում է Mornine-ի տեղակայման երեք փուլ՝ նախ՝ որպես խորհրդատու ցուցասրահներում, ապա՝ որպես օգնական ցուցահանդեսներում, և վերջապես՝ որպես տնային կամ սպասարկման ռոբոտի օգնական։

В Китае был представлен гуманоидный робот по имени Mornine, способный выполнять функции автомобильного продавца — приветствовать посетителей, вести диалог и рассказывать о технических характеристиках автомобилей, сообщает Interesting Engineering.
Он был официально показан 20 октября 2025 года на конференции AiMOGA Global Business Conference в городе Уху (провинция Аньхой, Китай) при участии представителей более 30 стран.
Mornine был создан на платформе AiMOGA Robotics при поддержке Chery Automobile — китайского автопроизводителя, который решил объединить автомобильные технологии с интеллектуальными роботами.
Робот умеет автономно открывать автомобильную дверь и демонстрировать функции машины — он использует систему полного телодвижения, обучение с подкреплением и встроенные датчики, что позволяет ему действовать сравнительно «человекоподобно».
При этом Mornine общается с посетителями на нескольких языках, представляет автомобили, ведёт презентации и может быть использован на выставках или автосалонах.
Разработчики подчёркивают, что задача не просто показать «какой-то робот», но создать новый опыт взаимодействия клиента с технологией — когда робот не только «пиарит» авто, но реально участвует в процессе: встречает, ведёт диалог, помогает выбрать.
Это часть более широкой тенденции: китайские автопроизводители рассматривают гуманоидных роботов как долгосрочное направление. Например, такие компании могут применять навыки разработки автомобилей — сенсоры, ИИ, визуальное восприятие — для создания роботов тоже. В частности, Chery планирует три этапа применения Mornine: сначала — консультант в шоурумах, затем — помощник на выставках, и далее — бытовой или сервисный робот-ассистент.