Մենք այսօր շատ մեծ տեմպերով զարգացնում ենք մեր բանակը բայց նաև զարգացնում ենք մեր բանակի հայեցակարգը, այն հայեցակարգը, որի վրա հիմնվում է մեր բանակը։  Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 27–ին, Ազգային ժողովում «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք ասում ենք, որ մեր բանակը Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքից դուրս խնդիր չունի լուծելու։ Մենք նույնիսկ շատ կարևոր ենք համարում, որ մեր ամենօրյա աշխատանքային խոսակցության մեջ մարտունակ բանակ հասկացությունը վերափոխենք և վերաձևակերպենք պաշտպանունակ բանակ։ Որովհետև երբ որ ասվում է մարտունակ բանակ, ինքը չի տեղորոշում այդ պոտենցիալ մարտը որտեղ է տեղի ունենում կամ որտեղ կարող է տեղի ունենալ։ Մեզ համար շատ կարևոր է, որ մենք ընդգծենք այս կոնտեքստը, որ Հայաստանի Հանրապետության բանակը պետք է լինի պաշտպանունակ, այսինքն պետք է ի վիճակի լինի պաշտպանել Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, ՀՀ քաղաքացիների անվտանգությունը։
Ընդ որում, ես ուզում եմ ընդգծել, որ սա միջազգային օրենքներով յուրաքանչյուր պետության պարտավորություն է, ապահովել սեփական քաղաքացիների անվտանգությունը, այդ թվում հնարավոր արտաքին միջամտություններից»,– ընդգծեց Փաշինյանը։

“Today we are developing our army at a very high pace, but we are also developing the concept on which our army is based,” Prime Minister Nikol Pashinyan stated today during the debates on the draft law “On the State Budget of the Republic of Armenia for 2026” in the National Assembly.
“We say that our army has no tasks to carry out outside the internationally recognized sovereign territory of the Republic of Armenia. We even consider it very important that in our daily work discussions we transform and reframe the concept of a ‘combat-ready army’ into a ‘defense-capable army.’ Because when you say ‘combat-ready army,’ it does not specify where that potential combat occurs or where it could occur. It is very important for us to emphasize this context that the army of the Republic of Armenia must be ‘defense-capable,’ meaning it must be capable of defending the territorial integrity, sovereignty, and security of the citizens of the Republic of Armenia.
Moreover, I want to stress that this is the obligation of every state under international law: to ensure the security of its own citizens, including from possible external interventions,” Pashinyan emphasized.