Վենեսուելայի իշխանությունները հայտարարել են արտերկրի բանկերում պահվող ոսկու պաշարներն ամբողջությամբ վերադարձնելու մասին:
Վենեսուելայի Կենտրոնական բանկը հայտնել է, որ 2011թ. նոյեմբերից, երբ սկսվեց տվյալ գործընթացը, երկիր է բերվել 160 մետրային տոննա (176 տոննա) թանկարժեք մետաղ` 9 մլրդ ընդհանուր արժեքով, գրում է Associated Press-ը:
Հիշեցնենք, ոսկու պաշարները վերադարձնելու մասին Վենեսուելայի նախագահ Հուգո Չավեսը հայտարարել էր 2011թ. օգոստոսին: Այդ քայլը, ըստ նրա, պետք է իր հիմնական եկամուտը նավթի արտահանումից ստացող Վենեսուելային պաշտպաներ ամերիկյան եւ եվրոպական տնտեսական հնարավոր խնդիրներից:
Հայտարարելով երկրի ոսկու պաշարները վերադարձնելու մասին` Չավեսը նշել էր, որ ԱՄՆ եւ Եվրոպական երկրների բանկերում 211 մետրային տոննա (233 տոննա) թանկարժեք մետաղ է պահվում: Վենեսուելայի ԿԲ ղեկավարը, հայտարարելով ոսկին վերադարձնելու գործընթացի ավարտի մասին, նշված թվային տարբերությունները չի հստակեցրել, գրում է Lenta.ru-ն:

Власти Венесуэлы объявили о завершении операции по возврату в страну золотого запаса, хранившегося в зарубежных банках.
Центробанк Венесуэлы сообщил, что всего с ноября 2011 года, когда началась данная операция, в страну было ввезено 160 метрических тонн (176 тонн) драгметалла суммарной стоимостью в $9 миллиардов, сообщает Associated Press.
Напомним, о возвращении в страну золотого запаса президент Венесуэлы Уго Чавес объявил в августе 2011 года. Такая мера, по его словам, должна была защитить Венесуэлу, получающую основные доходы от экспорта нефти, от возможных проблем в американской и европейской экономиках.
Заявляя о возвращении золотого запаса в страну, Чавес говорил, что в банках США и стран Европы хранится 211 метрических тонн (233 тонны) драгметалла. Глава ЦБ Венесуэлы, сообщив о завершении возврата золота в страну, расхождение в цифрах пояснять не стал, пишет Lenta.ru.