Եվրամիությունն իրեն իրավունք է վերապահում օգտագործել ռուսական ակտիվների մնացորդները Ուկրաինային տրամադրված վարկի ֆինանսավորման համար։ Այս մասին հայտնել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը։
«Մենք իրավունք ենք վերապահում օգտագործել ԵՄ-ում սառեցված ռուսական ակտիվների մնացորդները վարկի ֆինանսավորման համար։ Սա որոշում է, որը մենք գտել ենք միասին»,- ընդգծել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը։
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինայի ֆինանսավորումը 2027-ից հետո կլինի ԵՄ բյուջեի հաջորդ երկարաժամկետ քննարկման մասը։
Ինչպես տեղեկացվել է, դեկտեմբերի 19-ին Եվրամիությունն ընդունել է որոշում Ուկրաինային 90 մլրդ եվրոյի օգնություն տրամադրելու մասին։ Դա կլինի աննախադեպ վարկ։
Ուկրաինան պետք է վարկը վերադարձնի միայն այն բանից հետո, երբ ՌԴ-ն ռեպարացիաներ կվճարի։
Հունգարիան, Չեխիան եւ Սլովակիան հրաժարվել են մասնակցել Ուկրաինայի վարկի ֆինանսավորմանը, նշվել է Եվրոպական խորհրդի մամլո հաղորդագրությունում։

Евросоюз оставляет за собой право использовать остатки наличности с российских активов для финансирования кредита, предоставленного Украине. Об этом заявила на президент  Еврокомиссии Урсулу фон дер Ляйен .
«Мы оставляем за собой право использовать остатки наличности из российских активов, обездвиженных в ЕС, для финансирования кредита. Это решение, которое мы нашли вместе», - подчеркнула президент Еврокомиссии.
По ее словам, финансирование Украины после 2027 года будет частью следующего долгосрочного обсуждения бюджета ЕС.
Как сообщалось, 19 декабря Евросоюз принял решение о предоставлении Украине помощи на 90 миллиардов евро. Это будет беспроцентный заем.
Украина должна будет вернуть кредит только после того, как РФ выплатит репарации.
Венгрия, Чехия и Словакия отказались участвовать в финансировании займа для Украины, говорится в пресс-релизе Европейского Совета.