Այս իրադարձությունների մեկնարկի կետը 2022 թվականի հոկտեմբերի 6–ն է, երբ քառակողմ հանդիպման ընթացքում ընդունվեց հայտնի հայտարարությունը, որտեղ Հայաստանը և Ադրբեջանը արձանագրեցին Ալմաթայի հռչակագրի հիման վրա միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը ճանաչելու սկզբունքը։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 14–ին, «Հայաստանը և խաղաղությունը ռիսկերի ու հնարավորությունների խաչմերուկում» խորագրով ՄԱՀՀԻ անվտանգային ֆորումի շրջանակում իր խոսքում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Վաշինգտոնում Միրզոյան–Ռուբիո համատեղ հայտարարությանը։
«Սա շատ կարևոր արձանագրում էր և ամեն ինչը սկսել է այդ կետից, որովհետև հենց այդ կետից է պրոցեսը դրվել մի այնպիսի բանաձևի մեջ, որ անխուսափելիորեն, իհարկե, տարբեր սցենարներ կարող էին լինել, նաև 2023 թվականի Ղարաբաղի իրադարձությունները կարող էին տեղի չունենալ, բայց դա ուրիշ հարց է, դրա պատճառների մասին ես խոսել եմ։
Այս պրոցեսի հիմքում ուզում եմ ընդգծել նաև Եվրամիության նախագահի, նաև Մակրոնի դերը, Եվրամիության խորհրդի նախագահի դերը, որովհետև դրանից հետո շատ կարևոր մի բան տեղի ունեցավ: Հայաստանում տեղակայվեց ԵՄ քաղաքացիական կարճաժամկետ առաքելությունը, որը հետո դարձավ երկարաժամկետ առաքելություն։ Ես ուզում եմ, որ մենք այս իրադարձությունը հավուր պատշաճ չի գնահատենք, որովհետև դա որոշակի տարածություն բացեց Հայաստանի Հանրապետության համար ինքնահայեցման և մտածելու։
Մենք հասկացանք, որ մեր հարցերի լուծումը մենք չպետք է ուրիշ որևէ մեկից սպասենք։ Մինչև այդ պահը ի՞նչ էր Հայաստանի Հանրապետության ռեժիմը.  Մենք, ինչպես Խրիմյան հայրիկի ժամանակներից ընդունված էր, գնում էինք մեծ դռներ ծեծելու՝ թղթե շերեփով, ստվարաթղթե շերեփով, արծաթագույն ներկած շերեփով, որպեսզի մետաղի տպավորություն թողնի և այլն։
Իհարկե, մեծ տերությունները և մեր միջազգային գործընկերները ունեն առանցքային նշանակություն, բայց մենք մի բան էլ պետք է հասկանանք, որ արտաքին քաղաքականության մեջ շատ ընդունված է, որ երբ տեսնում են, որ դու իրադրությունը այնքան էլ լավ չես հասկանում և գնահատում, սովորաբար ասում են բաներ, որ դու ուզում ես լսել, չեն ուզում անիմաստ լեզվակռվի և բանավեճի մեջ մտնել։ Մեր արձանագրումն այն էր, որ մեր պրոբլեմը մենք ինքներս պետք է հասկանանք և մենք պետք է որոշումներ կայացնենք, թե մենք ինչ ենք անում և ինչ ճանապարհով ենք գնում։ Այդ դեպքում միջազգային հանրության օգնությունը և աջակցությունը կլինի շատ ավելի կոնկրետ և շատ ավելի առարկայական»,–ասաց նա։

The starting point of these events is October 6, 2022, when the well-known statement was adopted during the quadrilateral meeting where Armenia and Azerbaijan recorded—based on the Almaty Declaration—the principle of recognizing each other's territorial integrity and sovereignty. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan noted this in his remarks at a security forum Wednesday—and referring to the joint statement of Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and US Secretary of State Marco Rubio in Washington on Tuesday.
“This was a very important recording, and everything started from that point, because it was from that point that the process was put into such a formula that inevitably, of course, different scenarios could have occurred, and the events of Karabakh in 2023 may not have happened, but that is a different matter, I have spoken about the reasons for that,” Pashinyan added.
“I also want to emphasize the role of the President of the European Union, as well as [French President] Macron, the role of the President of the Council of the European Union at the heart of this process, because after that something very important happened. The EU civilian short-term [monitoring] mission was deployed in Armenia, which later became a long-term mission. I want us to assess this event properly, because it opened up a certain space for the Republic of Armenia to self-reflect and think. We realized that we should not expect the solution to our issues from anyone else,” he said.
“Our recording was that we ourselves must understand our problem and we must make decisions about what we are doing and what path we are taking. In that case, the help and support of the international community will be much more specific and much more objective,” the Armenian premier added, in particular.