Չեմ կարծում, թե ամերիկացիների հետ բանակցությունների կամ քննարկումների հարցը նորից կլինի օրակարգում, քանի որ մենք ամերիկացիների հետ շփման շատ դառը փորձ ունենք։ Այս մասին PBS News-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Աբաս Արաղչին։
Նա հիշեցրել է, որ Իրանը բանակցություններ է վարում ԱՄՆ-ի հետ անցյալ տարվա հունիսին և Միացյալ Նահանգները հարձակվել է երկրի վրա՝ հենց բանակցությունների թեժ պահին։
«Եվ նորից այս տարի նրանք փորձում էին մեզ համոզել, թե այս անգամ ամեն ինչ այլ է։ Նրանք մեզ խոստանում էին, որ մեզ վրա հարձակվելու մտադրություն չունեն և ցանկանում են խաղաղ ճանապարհով կարգավորել իրանական միջուկային հարցն ու գտնել փոխհամաձայնեցված լուծում։
Ի վերջո, մենք համաձայնեցինք։ Բայց կրկին՝ բանակցությունների երեք փուլից հետո, և այն բանից հետո, երբ բանակցություններում ամերիկյան թիմն ինքը հայտարարեց, որ մենք մեծ առաջընթաց ենք գրանցել, նրանք, միևնույն է, որոշեցին հարձակվել մեզ վրա։ Այնպես որ, չեմ կարծում, որ ամերիկացիների հետ բանակցություններն ապագայում կլինեն մեր օրակարգում»,- ասել է Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը։

I don't think talking with Americans anymore would be on our agenda anymore. Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi stated this in an interview with PBS News.
He recalled that Iran was negotiating with the US last year, in last June, but the US attacked Iran in the middle of negotiations.
"And again this year, they tried to convince us that this time is different. They promised us that they don't have any intention to attack us, so—and they wanted to resolve Iran's nuclear question peacefully and to find a negotiated solution.
And we finally accepted. But, again, after three rounds of negotiation, and after the American team in the negotiation said itself that we made a big progress, still they decided to attack us. So I don't think talking with Americans anymore would be on our agenda anymore," the Iranian FM added.