Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարարությունում, այսօր` փետրվարի 16-ին, տեղի է ունեցել Ակադեմիական փոխճանաչման եւ շարժունության ազգային տեղեկատվական կենտրոնի( ԱՓՇԱՏԿ) խորհրդի նիստը, որը վարել է խորհրդի նախագահ, ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը:
ԿԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ խորհուրդն հաստատել է  ԱՓՇԱՏԿ-ի 2011 թվականի հաշվետվությունը, ինչպես նաեւ 2012 թվականի գործունեության ծրագիրն ու բյուջեն: Ակադեմիական փոխճանաչման եւ շարժունության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գայանե Հարությունյանը, խորհրդի անդամներին ներկայացնելով  նախորդ տարվա գործունեությունը, նշել է, որ կենտրոնի կողմից գերակա է եղել միջ ազգային համագործակցության ընդլայնումն ու որակավորումների ճանաչման գործընթացը:
Հաշվետու տարում ԱՓՇԱՏԿ-ի կողմից հայտնաբերվել  են օտարերկրյա բուհերի 30 կեղծ դիպլոմներ, որոնց վերաբերյալ կազմվել են արձանագրություններ եւ ներկայացվել իրավասու կառույցներին:

В Министерстве образования и науки Армении 16 февраля состоялось  заседание Совета Национального информационного центра академического признания и мобильности, которое вел председатель структуры, глава   Минобрнауки Армен Ашотян.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе ведомства,  Совет утвердил отчет за 2011 год, а также программу и бюджет на 2012 год. Директор Национального информационного центра академического признания и мобильности Гаяне Арутюнян, представляя деятельность за предыдущий год, отметила,  что  приоритетом было расширение международного сотрудничества и процесс  признания квалификаций.
За отчетный год центром было обнаружено 30 фальшивых дипломов иностранных вузов, относительно которых составлены протоколы и представлены компетентным структурам.