Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը բացասաբար է անդրադարձել աշխարհի գրեթե բոլոր ոլորտների վրա. միլիոնավոր մարդիկ տուժելու են աղքատությունից ու սովից: Դրա մասին Եգիպտոսի արտգործնախարար Բադր Աբդել Աթայի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն, հաղորդում է ТАСС-ը:
«Իհարկե, Պարսից ծոցի երկրներում, և ես առաջին հերթին նկատի ունեմ Իրանը, ներկայում տեղի ունեցող իրադարձությունները անդրադարձել են տնտեսության և լոգիստիկայի վրա բոլոր ոլորտներում, և գործնականում ամբողջ աշխարհում: Իհարկե, դժվար է պատկերացնել, թե ինչի կարող է հանգեցնել պարարտանյութերի պակասը ցանքի սեզոնի կեսին: Քանի՞ միլիոն մարդ է տուժելու աղքատությունից և սովից՝ ոչ միայն Աֆրիկայում, այլև ամբողջ Մերձավոր Արևելքում սննդի մատակարարման շղթաների խափանման և սննդի պակասի հետևանքով»,- նշել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:
Շոյգուն նշել է, որ Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին առնչվող անվտանգության սպառնալիքների թվի աճը աննախադեպ է, քանի որ այն ազդում է բոլոր ոլորտների, ներառյալ էներգետիկայի, շրջակա միջավայրի, մետաղագործության, միգրացիոն հոսքերի, բժշկության և դեղագործության վրա:
«Մոսկվան և Կահիրեն մշտական երկխոսության մեջ են և քննարկում են Մերձավոր Արևելքում լարվածության սրմանն առնչվող բոլոր հարցերը»,- ընդգծել է նա։

Ситуация вокруг Ирана негативно сказалась практически на всех сферах по всему миру, нищета и голод затронут миллионы людей. Об этом заявил секретарь Совета безопасности (СБ) РФ Сергей Шойгу на встрече с министром иностранных дел Египта Бадром Абдель Аты, передаёт ТАСС.
«Безусловно, события, которые сегодня происходят в странах Персидского залива, я имею в виду в первую очередь, естественно, в Иране, они повлияли на состояние экономики, логистики во всех сферах и фактически по всему миру. Конечно, трудно себе представить, к чему может привести дефицит по удобрениям в разгар посевной кампании. Сколько миллионов человек коснется нищета, коснется голод в результате нарушения логистики по поставкам продовольствия, его дефицита в странах не только Африки, но и всего Ближнего Востока», - отметил секретарь СБ РФ.
Шойгу указал, что возросшее количество угроз для безопасности в связи с сегодняшней ситуацией вокруг Ирана беспрецедентно, поскольку оно касается всех сфер, в том числе энергоносителей, экологии, металлургии, миграционных потоков, медицины и фармацевтики.
«Москва и Каир находятся в постоянном диалоге и обсуждают все вопросы, связанные с эскалацией на Ближнем Востоке», - подчеркнул он.