Գերմանիայի իշխանությունները, ինչպես հայտնի է դարձել Bild-ին, Հորմուզի նեղուցի շրջափակման ֆոնին հետևում են նավթի, բենզինի և կերոսինի պաշարներին։ Այդ նպատակով Ազգային անվտանգության խորհրդին առընթեր ստեղծվել է ճգնաժամային շտաբ՝ Էկոնոմիկայի նախարարության պետքարտուղար Ֆրանկ Վետցելի գլխավորությամբ։ Գերմանիայում այժմ քննարկում են, ի թիվս այլնի, ավիացիոն վառելիքի պաշարների ծավալները։
Գերմանիայում կերոսինի սեփական արտադրությունը կազմում է տարեկան 4,5 միլիոն տոննա։ Եվս 6,1 միլիոն տոննա երկիրը ներմուծում է, իսկ 1,4 միլիոն տոննա՝ վաճառում արտերկիր։ Բացի դրանից, արդյունաբերական պահեստարաններում փետրվարի վերջի դրությամբ կար 300 հազար տոննա կերոսին, իսկ պետական ռեզերվի պաշարները, որոնք կառավարում է Նավթի պահպանման միությունը, գնահատվում են մոտ 1,1 միլիոն տոննա։ Ընդհանուր առմամբ դա կազմում է 10,6 միլիոն տոննա՝ տարեկան 9,2 միլիոն տոննա սպառման պայմաններում, այսինքն՝ պահուստային պաշարը ձևականորեն կազմում է մոտ 1,4 միլիոն տոննա։
Խնդիր կարող է դառնալ մայիսի 1-ից «Դրուժբա» նավթամուղով Ղազախստանից մատակարարումների դադարեցումը։ Խոսքը նախևառաջ Բեռլինի և Բրանդենբուրգի երկրամասի, ինչպես նաև Շվեդտ քաղաքի նավթավերամշակման գործարանի մատակարարման մասին է, որտեղ նավթը վերամշակվում է, վերամշակվում է նաև կերոսինը՝ Բեռլինի օդանավակայանի համար։
«Խողովակաշարի փակումը կխորացնի ներկայիս էներգետիկ ճգնաժամը։ Կարելի էր ակնկալել, որ պատասխանատու անձինք արդեն դիտարկել են այդ սցենարը և ունեն այլ աղբյուրներից Շվեդտ նավթ մատակարարելու ծրագրեր»,- ասել է ifo ինստիտուտի նախագահ, պրոֆեսոր Կլեմենս Ֆյուստը։

Власти Германии, как стало известно Bild, следят за запасами нефти, бензина и керосина на фоне блокады Ормузского пролива. Для этого при Совете нацбезопасности создали кризисный штаб под руководством госсекретаря Минэкономики Франка Ветцеля. В Германии сейчас обсуждают в том числе объемы запасов авиационного топлива.
Собственное производство керосина в Германии составляет 4,5 млн тонн в год. Еще 6,1 млн тонн страна импортирует, а 1,4 млн тонн продает за рубеж. Кроме того, в промышленных хранилищах к концу февраля находилось 300 тысяч тонн керосина, а запасы государственного резерва, которыми управляет Союз по хранению нефти, оцениваются примерно в 1,1 млн тонн. В сумме это дает 10,6 млн тонн при годовом потреблении в 9,2 млн тонн, то есть формально запас прочности составляет около 1,4 млн тонн.
Проблемой может стать прекращение поставок из Казахстана по нефтепроводу «Дружба» с 1 мая. Речь идет прежде всего о снабжении Берлина и земли Бранденбург, а также НПЗ в городе Шведт, где нефть перерабатывают в том числе в керосин для берлинского аэропорта.
«Закрытие трубопровода усугубит нынешний энергетический кризис. Можно было бы ожидать, что ответственные лица уже рассмотрели этот сценарий и имеют планы по поставке нефти в Шведт из других источников», — сказал президент института ifo профессор Клеменс Фюст.