NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Եվրախորհրդարանի ավստրիացի պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Ուլրիկե Լունաչեկն իր տեսակետը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության շուրջ Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձեւի, այդ հարցում անձնական պատասխանատվության եւ Թուրքիայի հետագա քայլերի մասին:
Մի քանի բառով ներկայացրեք, խնդրեմ, Հայոց ցեղասպանության շուրջ Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձեւի մասին Ձեր տեսակետը:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորների մեծ մասը, ովքեր կողմ արտահայտվեցին Հայոց ցեղասպանության շուրջ բանաձեւին, եվրոպական համերաշխություն ցուցաբերեցին հայ ժողովրդի հետ եւ ընդգծեցին 1915 թվականի իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն հիշատակելու անհրաժեշտությունը:
Որքանո՞վ բանաձեւը կարող է Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականության հակակշիռ դառնալ:
Դա հստակ հաղորդագրություն է: Սակայն բանաձեւի օգտին մեծ աջակցությունը չպետք է մեկնաբանել որպես Թուրքիա կամ թուրքական կառավարության հանդեպ թշնամանքի նման: Հակառակը, բանաձեւը ողջունում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հայտարարությունները, որոնցում նրանք ցավակցություն հայտնեցին եւ ընդունեցին Օսմանյան Թուրքիայում հայերի դեմ իրականացված դաժանությունը: Սակայն բանաձեւը նաեւ հետագա քայլեր է պահանջում. բացել Թուրքիայի արխիվները, ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ շարունակել քայլեր ձեռնարկել՝ հայ եւ թուրք ժողովուրդների հաշտեցման ուղղությամբ:
Ինչպիսի՞ն են լինելու Ձեր հետագա քայլերը:
Ես շարունակելու եմ առաջ տանել այդ ուղերձը: Եվ, հաշվի առնելով իմ երկրի՝ Ավստրիայի պատմությունը՝ որպես Օսմանյան կայսրության նախկին դաշնակից, ես առանձնակի պատասխանատվություն եմ զգում խրախուսել այդ ողբեգրության ուսումնասիրումը նաեւ իմ երկրում:

В интервью корреспонденту Новости Армении – NEWS.am австрийский депутат Европейского парламента, член Комитета по внешним сношениям Ульрике Луначек поделилась своей точкой зрения о принятии Европейским парламентом резолюции о Геноциде армян, о ее личной ответственности в этом вопросе и дальнейших шагах Турции.
Выскажите, пожалуйста, в нескольких словах Ваше мнение о таком важном событии, каким стало принятие Европейским парламентом резолюции о Геноциде армян?
Подавляющее большинство депутатов Европарламента, высказавшихся за резолюцию о Геноциде армян, проявило европейскую солидарность с армянским народом и необходимость поминать события 1915 года как геноцид.
В какой степени резолюция сможет составить противовес политике отрицания Турции?
Это – четкий месседж! Но большая поддержка в пользу резолюции не должна быть интерпретирована как знак враждебности в отношении Турции или турецкого правительства. Наоборот, резолюция приветствовала в качестве шага в правильном направлении заявления президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и премьер-министра Ахмеда Давудоглу, которыми они выражали соболезнования и признавали жестокости в отношении проживающих в Османской империи армян. Но резолюция также требует дальнейших шагов: открыть архивы в Турции, признать Геноцид армян и проложить путь для примирения армянского и турецкого народов.
Какими будут Ваши дальнейшие шаги?
Я буду дальше продвигать это послание. И, с учетом истории моей страны, Австрии, как бывшей союзницы Османской империи, у меня особая ответственность поощрять изучение истории этой трагедии также в моей стране.