«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանն այս պահին ծանր վիճակում է գտնվում, նրան շտապ բուժօգնություն է հարկավոր: Այս մասին այսօր` օգոստոսի 30-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց նրա պաշտպան Հայարփի Սարգսյանը:
«Նրա առողջական վիճակի հետ կապված որոշակի անորոշություն կա, տարբեր բժիշկներ են զննել, որոնք պատճառաբանում են, որ նրան չի կարելի վիրահատել, քանի որ վերքերը դեռ չեն լավացել: Հուլիսի 26-ին «Էրեբունի» հիվանդանոցի Վերակենդանացման բաժանմունքում հսկել են զինված ոստիկաններ, որի իմաստը եւս չենք հասկացել: Բուժքույրը հորդորել է որ դուրս գան` նշելով, որ ստերիլ չեն, Հովհաննեսն էլ է հորդորել, որ դուրս գա ոստիկանը, սակայն, ոստիկանը պատասխանել է` հեսա կթքեմ վրեդ: Հովհաննես Հարությունյանին այնուհետեւ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» են տեղափոխել, իր խոսքով՝ սպանելով:
Տարել, շպրտել են մի խուց, որտեղ անմարդկային պայմաններ են: Ներս էինք մտնում խուց, բորբոսնած պատերով, օդ չկար շնչելու, քարանձավի նման: Հովհաննեսը պառկած էր ցանցով մահճակալի վրա, որը կորացած էր դեպի ներքեւ: Նա հյուծված պառկած էր մահճակալին, խավարասերներ էին վխտում նրա վերքերի վրայով, նրա ձեռքերը չէին հասնում, որ վերքերից հեռացնի խավարասերներին: Այնուհետեւ նրան նոր սենյակ տեղափոխեցին, եւ այն պայմանները, որում նա գտնվում է, էականորեն չեն տարբերվում, ուղղակի պատերն են ներկվել: Մահճակալն է նոր, էլի բռնվելու տեղ չկա, վիրավոր ոտքի վրա ուժ է գործադրում, որպեսզի կարողանա նստել: Միջատներ կան, հակասանիտարահիգիենիկ պայմաններ են, նա իր բնական կարիքները հոգում է հիվանդասենյակում եւ քանի որ չի կարողանում շարժվել, դա ժամերով մնում է հիվանդասենյակում այս շոգ պայմաններում»,-ասաց նա:
Փաստաբանը նշեց, որ  Հովհաննես Հարությունյանին բուժօգնություն տրամադրում են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի բժիշկները, բայց ոչ ամեն օր. «Նա երեկ հենակներով փորձել է քայլել, ընկել է, որովհետեւ այդ պահին նրա մոտ չի եղել բժիշկ»:
Փաստաբանը նաեւ նշեց, որ քանի որ ինքը բարձրաձայնում է «Դատապարտյալների հիվանդանոցի» սենյակի պայմանների մասին, իր վրա ճնշում են գործադրում: «Վերջերս քրեակատարողական վարչությունը չափերն անցել է, իմ մասին հայտարարություններ անելով: Քրեակատարողական հիմնարկն ինձ հետ կապված վարկաբեկող հայտարարություններ է անում, իբր իմ հայտարարություններն իրականությանը չեն համապատասխանում: Սա էլ ճնշման մի ձեւ է, քանի որ Հովհաննեսին խոշտանում են»:
Փաստաբանը նշեց, որ այն անտարբերությունը, որը կա Հովհաննես Հարությունյանի նկատմամբ, չկա «Սասնա ծռերի» մյուս անդամների նկատմամբ:
Փաստաբան Արա Ղարագյոզյանը նույնպես նշեց, որ ԱՆ քրեակատարողական վարչությունը Հովհաննես Հարությունյանի պայմանների վերաբերյալ ապատեղեկատվություն է տարածում. «Մատնանշելով, թե իբր իմ  ներկայությամբ Հովհաննեսի անկողինը փոխվել է, ապատեղեկատվություն է: Ես հայտարարում եմ, որ երեք օր չի փոխվել նրա անկողինը, արյունից սեւացած էր այն: Հովհաննես Հարությունյանը նաեւ բնական կարիքները հոգալու համար պետք է երկու ժամ սպասի, որպեսզի սանիտարը գա, ամբողջ գիշեր չեն տարել այն, այս ամեն ինչով փորձում են Հովհաննես Հարությունյանին նվաստացնել: Իմ ներկայությամբ բուժքույրը սիստեմա էր միացնում, եկել էր, չէր կարողանում միացնել ու ասում էր` ես հոգեբանական բաժանմունքից եմ, կյանքում առաջին անգամ եմ միացնում սիստեմա, դրա համար էլ չի ստացվում»:
Հովհաննես Հարությունյանի քույր Թամարա Հովհաննիսյանը եւս նշեց, որ իր եղբոր նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում, քանի որ նա ոստիկանության ՊՊՇ գնդում գտնվելու ժամանակ, լրագրողների հետ զրույցում որոշ հայտարարություններ է արել, որոնք դուր չեն եկել իշխանություններին:

Член группы «Сасна црер» Ованес Арутюнян находится в тяжелом состоянии. Ему необходима срочная медицинская помощь. С таким заявлением на встрече с журналистами 30 августа выступила адвокат Ованеса Арутюняна Айарпи Саркисян.
«Ованеса обследовали разные врачи, которые говорят о том, что его нельзя оперировать, поскольку раны еще не зажили. 26 июля реанимационное отделение медцентра «Эребуни» контролировали вооруженные полицейские, смысл чего просто непонятен. Медсестра призвала всех выйти оттуда, отметив, что люди нестерильны. Ованес же, в свою очередь, призвал полицейского покинуть помещение, на что последний ответил: «Сейчас плюну на тебя». После этого Ованеса Арутюняна перевели в УИУ«Больница для осужденных», по его словам, просто убивая.
Его бросили в камеру, в которой были просто нечеловеческие условия. Мы посетили его там. Ованес лежал на кровати с продавленной сеткой. Он очень осунулся. По его ранам бегали тараканы, и он не мог их скинуть, потому что до них в прямом смысле руки не доходили. Затем его перевели в новое место, в котором условия мало чем отличались от прежней камеры»,- заявила адвокат.
По ее словам, Ованесу Арутюняну оказывают медпомощь врачи больницы «Эребуни», но не каждый день: «Вчера он попытался при помощи костылей походить, но упал, потому что в тот момент рядом с ним не было врача».
Айарпи Саркисян также отметила, что на нее постоянно давят, поскольку она часто поднимает вопрос условий содержания в УИУ «Больница для осужденных». Она также отметила равнодушие в отношении Ованеса Арутюняна, каковое не ощущается в такой степени в отношении других членов группы «Сасна црер».
В свою очередь, адвокат Ара Карагезян отметил, что уголовно-исполнительное управление распространяет дезинформацию относительно условий содержания Ованеса Арутюняна: «Информация о том, что якобы при мне постельное белье Ованеса поменяли – дезинформация. Его постельное белье не менялось в течение 3 дней, из-за засохшей крови оно было черным. При мне медсестра пыталась подключить систему и не могла ничего сделать. Она говорила, что сама из психологического отделения, впервые в жизни подключала систему».
В свою очередь, Тамара Арутюнян, сестра Ованеса Арутюняна, отметила, что по отношению к ее брату осуществляется политическое преследование, поскольку Ованес во время нахождения на территории полка ППС Полиции Армении в беседе с журналистами сделал некоторые заявления, которые совсем не понравились представителям властей.