Գերմանիայի կառավարությունը հարմար չի համարում հուլիսի 7-8-ին Համբուրգում նախանշված G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակներից դուրս Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրապարակային ելույթները: Reuters-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելը:
Նա նշել է, որ Անկարան պաշտոնապես դիմել է Բեռլինին՝ խնդրելով նախագահ Էրդողանին թույլ տալ ելույթ ունենալ Գերմանիայի թուրքերի առջեւ, չնայած Գաբրիելը Թուրքիայի իշխանություններին խորհուրդ է տվել նման խնդրանքով չդիմել: Գերմանացի պաշտոնյան նշել է, որ Բեռլինը չի ցանկանում, որ Անկարան ջուր պղտորի Գերմանիայի թուրքերի շրջանում:

The German government considers it would be inappropriate for Turkish President Tayyip Erdogan to make public appearances in Germany outside the G20 summit, which will be held in Hamburg on July 7-8, Reuters reported quoting German Foreign Minister Sigmar Gabriel.
Gabriel said that Ankara has made an official request to Berlin to allow Erdogan to address Turkish citizens living in Germany during his visit, despite his express advice to Ankara two weeks ago to skip a formal request.
He noted that the German government did not want Turkish citizens and dual nationals living in Germany to be riled up.