Ծագումով հայ, թուրք գրող, լեզվաբան Սեւան Նիշանյանը բանտից փախուստի դիմելուց հետո այսօր լուսանկար է հրապարակել «Facebook»-ի իր էջում եւ այն մակագրել՝ «օրինազանցը»:
Նիշանյանը հուլիսի 14-ի առավոտյան դուրս է եկել Ֆոչայի բաց ռեժիմի բանտից եւ այդպես էլ չի վերադարձել. Նա անազատության մեջ էր 2014 թվականից ի վեր:
Նիշանյանը Dogan լրատվական գործակալության հետ հեռախոսազրույցում նշել է, որ բանտում չի գտնվում՝ չհաստատելով, սակայն, երկրից հեռանալու մասին տեղեկությունը: «Այլեւս բանտում չեմ եւ վերադառնալու մասին չեմ մտածում: Ես էլ չգիտեմ, թե որտեղ եմ», - ասել է Նիշանյանը:
Թուրքական Hurriyet-ի հետ զրույցում նա նշել է, որ Թուրքիայից փախչելը ընդամենը գումարի հարց է: «3․5 տարին նույնիսկ շատ էր՝ անարդար, անօրինական պատիժների ենթարկվելու համար: Եվս 3 տարի չէի կարող դիմանալ: Ե՛վ այստեղ, եւ՛ արտասահմանում կարող եմ լինել: Որոշ ժամանակ անց արտերկիր էլ կարող եմ մեկնել: Սակայն Թուրքիան մեր երկիրն է: Անշուշտ մի օր վերադառնալու ենք: Թուրքիայից փախչելը շատ հեշտ է: Ինչպես տեսնում եք՝ որոշակի գումարի դիմաց բոլորն էլ կարող են փախչել», - ասել է Նիշանյանը՝ հավելելով, որ 48 ժամ սպասելու կարիք չկա, եւ իրեն արդեն փախած բանտարկյալ կարող են համարել:
Նիշանյանը խոստացել է իր փախուստի մասին մանրամասները ներկայացնել ավելի ուշ:
Հիշեցնենք, որ Սեւան Նիշանյանը 11 տարի 6 ամսվա ազատազրկման է դատապարտվել անօրինական շինարարություն իրականացնելու համար: Նա Հայոց ցեղասպանության մասին մշտապես բարձրաձայնել է Թուրքիայում եւ աչքի է ընկել իր անվախ պահվածքով։

Турецкий писатель армянского происхождения Севан Нишанян после побега из тюрьмы разместил фотографию на своей странице в «Facebook», под которой написал «правонарушитель».
Утром 14 июля Нишанян, который находился в тюрьме с 2014 года,  вышел из тюрьмы  открытого режима  Фочи и не вернулся.
Нишанян в телефонной беседе с корреспондентом информационного агентства Dogan отметил, что он не в тюрьме, но при этом не подтвердил информацию о том, что покинул страну. «Я больше не в тюрьме и не думаю о возвращении. Я и сам не знаю, где нахожусь», - сказал он.
А в беседе с корреспондентом турецкого издания «Hurriyet» Нишанян подчеркнул, что побег из Турции – всего лишь вопрос денег. «3,5 года было слишком много для несправедливого и незаконного наказания. Я б не смог все это выдержать на протяжении еще 3 лет. Я могу быть и здесь, и за рубежом. Спустя время, я могу отправиться и за границу. Однако Турция – наша страна. Бесспорно, однажды мы вернемся. А побег из Турции – процесс легкий. За определенную сумму денег все могут отсюда сбежать», - сказал Нишанян, при этом добавив, что подробности побега он представит попозже.
Напомним, что Севан Нишанян приговорен  турецким судом к 11 годам лишения свободы за незаконное строительство. Отметим, что он всегда открыто говорил о Геноциде армян в Турции и выделялся своей бесстрашной позицией.