Ուկրաինայի Գերագույն ռադան նախատեսել է 2017 թվականի բյուջեի փոփոխման օրակարգում ընդգրկել նաեւ Ուկրաինայի  ՆԳ նախարար Արսեն Ավակովին ազատելու որոշման քննարկումը, հայտնում է «Ստրանա.ua»,-ն:
Ժողովրդական պատգամավոր Յուրի Լեւչենկոն, մեկնաբանելով լիագումարի նիստում Ավակովին հեռացնելու հարցը, նշել է, որ պատգամավորների քննարկմանը կառաջարկեն Կապլինի որոշման նախագիծը «Ուկրաինայի ՆԳ նախարարի պաշտոնից Արսեն Ավակովին ազատելու մասին»:
Ըստ որում՝ օրակարգից բացակայում է Լեւչենկոյի 7250 նախագիծը «Արսեն Ավակովին ՆԳ նախարարի պաշտոնակատարումից հեռացնելու մասին» մինչեւ քրեական վարույթում նախադատական քննության ավարտը, որն իրականացնում է Ուկրաինայի հակակոռուպցիոն ազգային բյուրոն:
Պատգամավորի ենթադրությամբ՝ ակնհայտ է, որ Ավակովին հեռացնելու հարցը քվեարկության կդրվի, իսկ հետո հարցը կտապալվի:
«Փոխարենը նրանք ընդհանրապես օրակարգում չեն դնում Ավակովին հեռացնելու հարցը, քանի որ ուժային նախարարին նրա որդու գործով քննության ընթացքում ժամանակավորապես հեռացնելը շատ տրամաբանական է, նաեւ պատգամավորներին համար զգալիորեն դժվար կլինի բացատրել՝ ինչու իրենք այս հարցով կողմ չեն քվեարկել, քան ինչու են դեմ քվեարկել Ավակովի հեռացմանը»,- նշել է Լեւչենկոն:
Ալեքսանդր Ավակովը ձերբակալվել է հոկտեմբերի 31-ին: Քննչական գործողությունները տեղի են ունեցել, այսպես կոչված, «ճամփորդական պայուսակների» գործի հետաքննության շրջանակներում:
2016 թվականի հունվարին հրապարակվել էր տեսանյութ, որտեղ Ավակով կրտսերին նման մի տղամարդ ՆԳՆ նախկին ղեկավար Սերգեյ Չեբոտարի նման մարդու հետ բանակցում է Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարարության համար պայուսակների ձեռքբերումն  իրականցնելու  համար:

Верховная Рада планирует включить в повестку дня изменения в бюджет на 2017 год, а также рассмотрит постановление об увольнении главы МВД Арсена Авакова. Об этом говорится в повестке дня на сайте парламента, сообщает «Страна.ua».
Нардеп Юрий Левченко, комментируя внесенный в пленарный план вопрос отстранения Авакова, отметил, что депутатам предложат на рассмотрение проект постановления Каплина «Об освобождении Арсена Авакова с должности Министра внутренних дел Украины».
При этом в повестке дня отсутствует проект Левченко 7250 «Об отстранении Арсена Авакова от выполнения полномочий Министра внутренних дел Украины» до окончания досудебного расследования в уголовном производстве, которое осуществляется НАБУ.
Депутат предположил, что, очевидно, поставят на голосование вопрос увольнения Авакова, а потом этот вопрос провалят.
«Зато они вообще не ставят в повестку дня вопрос об отстранении Авакова, потому отстранить министра-силовика на время расследования по его сына как раз очень логично, и депутатам объяснять почему они за это не проголосовали бы значительно сложнее, чем почему они не проголосовали за увольнение Авакова», - написал Левченко.
Александра Авакова задержали 31 октября. Следственные действия проходили в рамках расследования, так называемого, дела о рюкзаках. В январе 2016 года было опубликовано видео, на котором мужчина, похожий на Авакова-младшего, ведет переговоры об организации закупки рюкзаков для МВД Украины с человеком, похожим на бывшего замглавы ведомства Сергея Чеботаря. Рюкзаки действительно были приобретены, однако их закупочная цена оказалась в шесть раз выше рыночной.
САП просил арест для всех трех фигурантов с правом внесения залога: по 5 млн гривен для Авакова-младшего и экс-замминистра внутренних дел Чеботаря, а также 4 млн гривен - для третьего фигуранта.