Վերջին երկուսուկես տարում ՀՀ քաղաքացիությունը դադարեցնելու համար ՀՀ իրավասու մարմիններին դիմել է 16894 անձ։ Այս մասին ոստիկանության պետ Վահե Ղազարյանին ուղղված NEWS.am–ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ոստիկանությունից։
Մասնավորապես 2017-2020 թվականներին ՀՀ քաղաքացիությունը դադարեցնելու համար դիմել է 22.277 անձ, որից՝ 5250–ը՝ 2017 թ., 6576–ը՝ 2018 թ., 7138–ը՝ 2019 թ., իսկ 3313–ը 2020 թ. 8 ամիսներին։ Փաստացի՝ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնավարման ընթացքում ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվել է շուրջ 17.000 քաղաքացի։
Նույն ժամանակահատվածում (2017-2020թթ.) ՀՀ նախագահի հրամանագրով ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության միջոցով դիմած 18112 անձի։ Մասնավորապես՝ 3848 անձ ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել 2017թ., 5383–ը 2018 թ., 6312–ը 2019 թ., իսկ  2569–ը՝ 2020 թ. 8 ամիսներին։
ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար դիմումներ են ներկայացվել 100 օտարերկրյա պետությունների քաղաքացիներ։
2017 թ. մինչև 2020 թ. օգոստոս ամիսը ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար մերժվել է 2322 դիմում, որից՝ 668–ը՝ 2017 թ., 727–ը  2019 թ., իսկ 247–ը 2020 թ. 8 ամիսներին։
Նկատենք, որ ՀՀ քաղաքացիությունը դադարեցնելու համար դիմողների թիվը վերջին տարիներին ոչ միայն չի նվազել, այլև ամեն տարի մոտ 20 տոկոսով դինամիկ աճ է գրանցել։ Ընդհանուր առմամբ քաղաքացիությունը դադարեցնելու համար դիմողների թիվը 4165–ով կամ 23 տոկոսով ավելի է քաղաքացիություն ստանալու համար դիմողներից։
Ուշագրավ է, որ այս ցուցանիշների մասին երբեք չի խոսել ոչ Նիկոլ Փաշինյանը, ոչ էլ նրա թիմի ներկայացուցիչները։ Վերջին երկուսուկես տարում թավշյա հեղափոխության առաջնորդը տարատեսակ ցուցանիշներ է հրապարակել Հայաստան վերադարձած քաղաքացիների «աննախադեպ հոսքի» վերաբերյալ, խոսել «մեծ ներգաղթի» մասին, մինչդեռ առկա ցուցանիշները վկայում են, որ Հայաստան ժամանածների շատ քիչ տոկոսն է դիմել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար, իսկ զուգահեռ իրականությունում տասնյակ հազարավոր  քաղաքացիներ հրաժարվել են Հայաստանի քաղաքացիությունից։ Ստացվում է մարդիկ բարեկեցությունի՞ց և ժողովրդավարությունի՞ց էին փախչում, թե իրականում հասարակության մեջ ատելությունը, բաժանարար գծերը և սոցաիալական անարդարությունն են նպաստել քաղաքացիությունից հրաժարվելուն։

За последние два с половиной года в компетентные органы Республики Армения обратились 16894 человека с заявлением о прекращении гражданства РА. Об этом заявили  в ответ на запрос Новости Армении – NEWS.am в Полиции.
В частности, в 2017-2020 годах с просьбой о прекращении гражданства РА обратились 22277 человек, из них 5250 - в 2017-ом, 6576 - в 2018-ом, 7138 - в 2019-ом, 3313 – за 8 месяцев 2020-го. Фактически, за время премьерства Никола Пашиняна около 17 тысяч граждан отказались от гражданства РА.
За тот же период (2017-2020 гг.) указом президента Республики Армения гражданство РА было предоставлено 18112 лицам, обратившимся за гражданством через Министерство иностранных дел Республики Армения. В частности, в 2017 году гражданство РА получили 3848, в 2018 году - 5383, в 2019 году - 6312, за 8 месяцев 2020 года - 2569 человек.
Граждане 100 зарубежных стран подали документы на получение гражданства РА.
С 2017 г. по август 2020 года отклонено 2322 заявления о получении гражданства РА, из них 668 - в 2017 году, 727 - в 2019 году, 247 – за  8 месяцев 2020 года.
Следует отметить, что количество заявителей по вопросу прекращения гражданства РА в последние годы не только не уменьшалось, а увеличилось, ежегодно регистрируется динамичный рост около 20%. В целом количество заявителей по вопросу прекращения гражданства РА больше числа заявителей на получение гражданства на 4165 человек или 23%.
Интересно то, что об этих цифрах никогда не говорил премьер-министр Армении Никол Пашинян, впрочем, как и представители его команды.
За последние два с половиной года лидер бархатной революции опубликовал различные цифры о «беспрецедентном потоке» граждан, возвращающихся в Армению, говоря о «большой иммиграции», в то время как нынешние показатели показывают, что очень малый процент приехавших в Армению людей подали заявление для получения гражданства Армении, а в параллельной реальности десятки тысяч граждан отказались от гражданства РА. Получается, что люди убегали от процветания и демократии или на самом деле ненависть в обществе, разделительные линии, социальная несправедливость способствовали отказу от гражданства?