Ռուսական լրատվամիջոցները չեն անտեսել Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները: Ներկայացնում ենք մի շարք լրատվամիջոցների հրապարակումների ամփոփումը Երեւանում իրավիճակի վերաբերյալ:
«Նիկոլ Փաշինյանը պայթել է 10 տոկոսով», այսպես է վերնագրել իր հոդվածը «Կոմերսանտը»:
«Ադրբեջանի դեմ պատերազմում պարտությունից անմիջապես հետո Հայաստանում սկսված քաղաքական ճգնաժամը հինգշաբթի հասավ բարձրակետին: Այն բանից հետո, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քննդատելու համար հեռացրեց Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալին, տասնյակ բարձրաստիճան զինվորականներ՝ Գլխավոր շտաբի պետի գլխավորությամբ պահանջեցին նրա հրաժարականը: Վարչապետը հեռացրեց Գլխավոր շտաբի պետին՝ հայտարարելով, որ երկրում ձեռնարկվել է ռազմական հեղաշրջման փորձ, եւ որ իր հրաժարականի մասին որոշում կարող է ընդունել միայն հայ ժողովուրդը: Երեւանի կենտրոնում երկու հանրահավաք էր անցկացվում՝ վարչապետի հակառակորդների եւ կողմնակիցների, ընդ որում՝ ընդդիմությունն իր ցույցն անժամկետ է հայտարարել: Ճգնաժամի կարգավորմանը միացավ Ռուսաստանը՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը եւ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հեռախոսազրույցներ ունեցան Երեւանում իրենց գործընկերների հետ», նշում է պարբերականը:
«Ռազմական հեղաշրջման փորձը, որից հետո վարչապետը փողոց հրավիրեց իր կողմնակիցներին, ցույց տվեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի հակառակորդների պահուստում չկա  նոկաուտի ենթարկող հարված, որը կարող է ապահովել նրա արագ հեռացումը,- «Կոմերսանտի» հետ զրույցում ամփոփել է Սերգեյ Մարկեդոնովը: - 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո իր կողմնակիցների զգալի մասին կորցրած Փաշինյանն, այնուամենայնիվ, ունի հանրության այնքան էլ ոչ փոքրաթիվ խմբերի աջակցությունը: Ավելին՝ վերջին հարցումներով նա շարունակում է մնալ ամենահանրաճանաչ քաղաքական գործիչը մյուսների՝ դեռեւս ավելի ոչ հանրաճանաչ դեմքերի ֆոնին»:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի հարցը սոսկ ժամանակի հարց է: Բանը միայն այն է, թե վարչապետին որքան ժամանակ է մնացել երկիրը կառավարելու համար, հայտարարել է ՌԳԱ Համաշխարհային տնտեսության եւ միջազգային հարաբերությունների ազգային հետազոտական ինստիտուտի ղեկավար, ակադեմիկոս Ալեքսեյ Արբատովը «ՌԻԱ Նովոստիի» տելեգրամ ալիքի հետ զրույցում: «Փաշինյանը սկզբնական շրջանում կհենվի ուժայինների վրա, սակայն կառավարության ղեկավարը բավարար թվով կողմնակիցներ չունի իշխանությունը պահելու համար»,- կարծում է նա:
«Փաշինյանը ի վիճակի չէ լուծել քաղաքական ճգնաժամը, իսկ այն ինքն իրեն չի ներծծվում: Օրենքի շրջանակներում կարգուկանոնի պահպանման եւ քաղաքական գործընթացը շարունակելու միակ ելքը Փաշինյանի կամավոր հրաժարականը, արտահերթ ընտրությունները եւ կառավարության ամբողջական վերաբեռնումն է:
Բայց այստեղ ամբողջ խնդիրը երաշխիքներն են: Ոչ ոք չի կարող երաշխավորել Փաշինյանին, որ այս դեպքում նա դատարանի առջեւ չի կանգնի որպես պետական ​​դավաճան: Եվ դա դեռ 2018-ի իրադարձությունների ֆոնին եւ 2008-ին Սերժ Սարգսյանի ընտրություններից հետո զանգվածային բողոքների ճնշման համար Ռոբերտ Քոչարյանին նստեցնելու նրա փորձերի ֆոնին:
Ո՛չ Վաշինգտոնը, ո՛չ Բրյուսելը, ո՛չ Մոսկվան չեն կարող երաշխիքներ տալ Փաշինյանի համար, իսկ ամբոխը փողոցում, որը դեռ երեկ նրան երկինք էր բարձրացնում, այժմ պարզապես ատում է նրան: Sic transit gloria mundi («այդպես է անցնում աշխարհիկ փառքը»), եւ Փաշինյանն այլեւս լավ քայլեր չունի այս խաղում»,- գրում է The Moscow Post-ը:
«Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամը նոր շրջադարձ է ստացել. դիմակայության մեջ է ներքաշվել Գլխավոր շտաբի ավագ սպայական կազմը: Չնայած թվացյալ ինքնաբուխությանը` Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լավ հասկանում է, թե ինչ է նա գնում. սրացման հերթական ցիկլը պետք է թաքցնի երկրի կառավարման թերությունները եւ թաքցնի այն փաստը, որ բնակչությանը շուտով կհարվախժծի տնտեսական ճգնաժամը»,- գրում է «ՌԻԱ ՖԱՆ»-ը: «Քիչ հավանական է, որ ամբողջ հայկական գեներալիտետը մաքրվի: Ամենայն հավանականությամբ, Օնիկ Գասպարյանն անձնական պատասխանատվություն կստանձնի եւ կա՛մ կպայմանավորվի վարչապետի հետ, կա՛մ միայնակ կհեռանա: Սակայն քանի դեռ այս հարցը չի լուծվել, հարցականի տակ կմնան ինչպես հայկական պետության սահմանների անվտանգությունը, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Կարելի է փաստել նաեւ, որ Փաշինյանը շարունակում է բավականին վստահորեն պահել փողոցը` ինչի շնորհիվ ընդդիմության բողոքը կրկին չհաջողեց: Վարչապետը բավականին արագ գիտակցեց այս փաստը, ինչով բացատրում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից նույնքան արագ հրաժարումը»:

Российские СМИ не обошли вниманием последние события в Армении. Представляем обзор публикаций ряда СМИ о ситуации в Ереване.
«Никол Пашинян взорвался на десять процентов», так озаглавил свою статью «КоммерсантЪ»
«Политический кризис, начавшийся в Армении сразу после поражения в войне с Азербайджаном, в четверг достиг наивысшей точки. После того как премьер-министр Никол Пашинян уволил за критику заместителя начальника Генштаба, десятки высокопоставленных военных во главе с начальником Генштаба потребовали его отставки. Тогда премьер уволил начальника Генштаба, заявив, что в стране предпринята попытка военного переворота и что принять решение о его отставке может только армянский народ. В центре Еревана собрались два митинга — противников и сторонников премьера, причем оппозиция объявила свой митинг бессрочным. К урегулированию кризиса подключилась Россия: президент Владимир Путин, глава МИДа Сергей Лавров и министр обороны Сергей Шойгу провели телефонные разговоры со своими визави в Ереване», пишет газета. «Попытка военного переворота, после которой премьер-министр в ответ позвал на улицы своих сторонников, показала: у противников Никола Пашиняна нет в запасе нокаутирующего удара, способного обеспечить его быстрый уход,— резюмировал в разговоре с “Ъ” Сергей Маркедонов.— Пашинян, растерявший значительную часть своих сторонников после революции 2018 года, тем не менее все еще имеет свою не столь уж малочисленную группу поддержки в обществе. Более того, согласно последним опросам, он остается самым популярным политиком на фоне других еще более непопулярных фигур».
Отставка действующего главы правительства Армении Никола Пашиняна является лишь вопросом времени. Дело лишь заключается в том, сколько премьеру осталось править страной, заявил руководитель Центра международной безопасности ИМЭМО РАН, академик Алексей Арбатов в интервью телеграм-каналу РИА Новости. «Первое время Пашинян будет опираться на поддержку силовиков, однако глава правительства не располагает достаточным количеством сторонников для удержания власти»,- считает он.
«Пашинян не в состоянии решить политический кризис, а сам он не рассасывается. Единственным выходом для сохранения порядка и продолжения политического процесса в рамках закона остаётся добровольная отставка Пашиняна, досрочные выборы и полная перезагрузка правительства.
Но здесь весь вопрос в гарантиях. Никто не может гарантировать Пашиняну, что в этом случае он не пойдет под суд, как государственный изменник. И это еще на фоне событий 2018 года, и на фоне его попыток посадить за решетку Роберта Корчаняна за участие в подавлении массовых акций протеста после выборов Сержа Саргсяна в 2008 году.
Гарантии для Пашиняна не может дать ни Вашингтон, ни Брюссель, ни Москва, а толпа на улице, еще вчера возносившая его до небес, теперь его просто ненавидит. Sic transit gloria mundi ("так проходит слава мирская"), и хороших ходов у Пашиняна в этой партии уже не осталось», - пишет The Moscow Post
«Политический кризис в Армении принял новый оборот — в противостояние втянут высший офицерский состав генерального штаба. Несмотря на кажущуюся спонтанность, премьер-министр Армении Никол Пашинян хорошо понимает, на что идет — очередной цикл обострения должен скрыть огрехи управления страной и скрыть тот факт, что по населению скоро ударит кризис экономический», - пишет РИА ФАН.  «Маловероятно, что весь армянский генералитет будет зачищен. Скорее всего, Оник Гаспарян возьмет на себя личную ответственность и либо договорится с премьером, либо уйдет один. Однако пока данный вопрос не будет решен, под вопросом останется как безопасность границ армянского государства, так и ситуация вокруг Нагорного Карабаха.
Также можно констатировать, что Пашинян продолжает достаточно уверенно удерживать улицу, благодаря чему протест оппозиции снова не удался. Премьер достаточно быстро осознал этот факт, чем объясняется столь же быстрый отказ от досрочных парламентских выборов».