Սոթքի ոսկու հանքավայրի աշխատակիցները հակառակորդի կրակոցների պատճառով երեկ՝ օգոստոսի 16-ին, տարհանվել էին հանքավայրի տարածքից։
NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց GeoProMining Gold ընկերության ներկայացուցիչ Ռուզաննա Գրիգորյանը պատմեց, որ տարհանվել է գիշերային հերթափոխը։
«Քանի որ կրակոցներ էին հնչում, այդ պատճառով գիշերային հերթափոխը տարհանվել է։ Ժամը 03։00-ի սահմաններում աշխատակիցները վերադարձել են հանքավայր»,- ասաց Ռուզաննա Գրիգորյանը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին սրվել էր իրավիճակը հայ–ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում։ Ժամը 18։10–ի սահմաններում, Ադրբեջանը հերթական անգամ դիմել է սադրանքի` տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակ բացելով հայկական դիրքերի ուղղությամբ։ Պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ ծավալված ինտենսիվ փոխհրաձգության հետեւանքով հակառակորդի կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ժամկետային զինծառայող, 19–ամյա Արման Հովհաննեսի Հակոբյանը: Հայկական կողմի ձեռնարկած պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդն ունի առնվազն երեք զոհ եւ վիրավոր:
Ժամը 21.00–ի սահմաններում էլ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնել էր, որ ադրբեջանական զինված ուժերն ուղիղ նշանառությամբ կրակում են Գեղարքունիքի մարզի Կութ եւ Նորաբակ գյուղերի վրա եւ բնակիչները փորձում են պատսպարվել:

Сотрудники Соткского золотоносного рудника 16 августа из-за обстрелов врага были эвакуированы с данной территории.
Как заявила в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am представитель компании «GeoProMining Gold» Рузанна Григорян, были эвакуированы сотрудники ночной смены. «Они эвакуированы, поскольку были слышны выстрелы. Примерно в 03:00 сотрудники вернулись на рудник», - рассказала она.
Напомним, что накануне ситуация на армяно-азербайджанской границе на участке Гегаркуникской области  обострилась. ВС Азербайджана в районе 18:10 на Гегаркуникском направлении обстреляли армянские позиции из крупнокалиберного стрелкового оружия. Как сообщили в Министерстве обороны Армении, в результате азербайджанской провокации погиб рядовой Арман Ованесович Акопян (2002 г.р.). В результате ответных действий с азербайджанской стороны как минимум трое погибших и раненые.
В свою очередь, омбудсмен Армении Арман Татоян в 21:00 сообщил о том, что противник ведет огонь в направлении сел  Кут и Норабак.