«Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերությունը (այսուհետ՝ Ընկերություն) և ՀՀ կառավարությունը ուրախ են հայտարարել, որ Ընկերությունը ՀՀ կառավարությանն է նվիրաբերել Ընկերության 25% բաժնետոմսերը։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմից:
«Արդյունաբերական ընկերությանն» է պատկանում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) 60%-ը։ ՀՀ կառավարությանը նվիրաբերված 25%-ը կազմում է ԶՊՄԿ ընդհանուր կապիտալի 15%֊-ը, որն էլ հետևապես անցել է ՀՀ սեփականությանը։ «Արդյունաբերական ընկերությունը» «Գեոպրոմայնինգ Արմենիային» պատկանող ընկերություն է, որը 2021թ. սեպտեմբերի 30֊ին ձեռք էր բերել ԶՊՄԿ֊ի 60%֊ը։
«Գեոպրոմայնինգ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռոման Տրոցենկոն գործարքի իրականացումը մեկնաբանել է հետևյալ կերպ. «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունը Հայաստանում ներկայություն ունի երկար տարիներ, և մենք արդեն գրեթե 2 տասնամյակ է վստահելի գործընկեր ենք հանդիսանում Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի համար: Ուրախ ենք մեր բիզնեսը Հայաստանում ավելի ընդլայնելու և ԶՊՄԿ-ում մեծամասնական մասնաբաժին ձեռք բերելու հնարավորության կապակցությամբ՝ միաժամանակ առաջարկելով Հայաստանի Հանրապետության 15% բաժնեմասնակցությունը ԶՊՄԿ֊-ի սեփական կապիտալում: Մենք մտադիր ենք ընդլայնել համագործակցությունը ՀՀ կառավարության հետ և սա ավելի լայն ներդրումային տեսլականի առաջին քայլն է: Այս ամենից կշահի Հայաստանի Հանրապետությունը, ժողովուրդն ու մեր բաժնետերերը, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսության համար կբացվեն նոր հնարավորություններ: Նպատակ ունենք առաջիկա տարիներին Հայաստանում սկսել նոր պղնձաձուլարանի կառուցումը»։
ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը գործարքը մեկնաբանել է հետևյալ կերպ. «Շնորհակալություն ենք հայտնում «Արդյունաբերական ընկերությանը»՝ Հայաստանի ժողովրդին երկրի խոշորագույն ակտիվներից մեկում մասնաբաժին ունենալու հնարավորություն ընձեռելու համար: Սա տարածված գործելակերպ է հանքարդյունաբերության ոլորտում ամբողջ աշխարհում. այս գործարքը կարող է Հայաստանի ժողովրդին ցույց տալ, թե ինչպես է ժամանակակից աշխարհում գործում իրական հանրային մասնակցությունը և ընդհանուր արժեքների ստեղծումը բիզնես-հանրություն ոլորտում: Վստահ ենք, որ այս համատեղ նախագիծը կդառնա սկիզբ՝ Հայաստանում ավելի լավ կառավարվող, ավելի ընդգրկուն և կայուն հանքարդյունաբերության համար, որի արդյունքում կշահեն թե՛ երկիրը, թե՛ ներդրողները»:

"Industrial Company" and the Government of Armenia (GOA) are happy to announce that the Company has granted Armenia and the GOA has accepted a 25% share of the Company, Armenian News-NEWS.am has learned from the Prime Minister's Office.
“Industrial Company” holds 60% of the shares of the Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC). The granted 25% shares constitute 15% of the equity of ZCMC that will consequently belong to the Armenia.
"Industrial Company" is a fully owned subsidiary of “Georpromining Armenia.” The company has acquired 60% of ZCMC on 30 September 2021.
Roman Trotsenko, Geopromining Board of Directors Member, commented on the transaction. "Geopromining has been operating in Armenia for many years, and we have been a reliable partner for the Republic of Armenia and Armenians for almost 2 decades. We have gladly embraced the opportunity to further expand our business in Armenia and acquire majority share at ZCMC, while offering the Republic of Armenia 15% equity participation. We intend to expand cooperation with the Government of Armenia and this is the first step in a broader investment vision. The Republic of Armenia, the people and our shareholders will benefit from all this, as well as new opportunities will open up for the Armenian economy. We also have a goal to start the construction of a new copper smelter in Armenia in the coming years."  Suren Papikyan, Deputy Prime Minister of Armenia commented: "We would like to thank “Industrial Company” for offering the people of Armenia an opportunity to own a share in one of the largest industrial assets of the country. This practice that is common in mining worldwide can be a demonstration for the people of Armenia of how the notion of stakeholder capitalism and shared values work in practice. We are confident that this joint project will be a start for a better governed, more inclusive and sustainable mining sector in Armenia, that will benefit the country and its investors."