Տղամարդիկ աշխատավայրում կանանցից ավելի հաճախ են սիրախաղեր անում պաշտոնի բարձրացման համար, եւ նրանց թվում ամենաակտիվը ինքնասիրահարված եւ անինքնավստահ աշխատակիցներն են ցածր պաշտոններում: Մի շարք փորձարկումներից հետո նման եզրակացության են եկել Կալիֆոռնիայի համալսարանի գիտնականները, գրում է Phys.org-ը:
Տղամարդ ենթակաները սեքսուալ ակնարկներ են անում իրենց ղեկավարներին եւ նույնիսկ սիրահետում են նրանց՝ ավելի հզոր եւ ազդեցիկ երեւալու համար:
Սոցիալական իշխանության վերաբերյալ նախորդ հետազոտությունները ցույց են տվել, որ ենթակա պաշտոններ զբաղեցնող կանայք ավելի են հակված ֆլիրտի աշխատավայրում: Հոգեբան Լորա Քրեյը դա կապում է հին գենդերային կարծրատիպերի հետ:
«Այս ոլորտում գրականության մեծ մասը նվիրված է իշխանություն ունեցող տղամարդկանց: Բայց մենք հերքել ենք այն առասպելը, որ կանայք են հիմնականում սոցիալական սեռական վարքագիծ դրսեւորում: Իրականում, այն ավելի հաճախ դրսեւորում են այն տղամարդիկ, ովքեր վստահ չեն աշխատանքի իրենց դերին, նույնիսկ եթե գիտեն, որ դա վիրավորում է կանանց: Այլ կերպ ասած, դա ձգտում է ավելի շատ իշխանության, այլ ոչ թե այն պահելու ցանկություն»,- ասել է Քրեյը:

Мужчины чаще женщин флиртуют ради повышения, а среди них самые активные — самовлюбленные и неуверенные в себе сотрудники на низких должностях. К таким выводам после серии экспериментов пришли ученые из Калифорнийского университета, пишет Phys.org.
Мужчины-подчиненные делают своим начальницам сексуальные намеки и даже домогаются их, чтобы казаться более могущественными и влиятельными.
Предыдущие исследования социальной власти показывали, что в подчиненном положении к флирту на работе больше склонны женщины. Психолог Лаура Крей объясняет это старыми гендерными стереотипами.
«Большая часть литературы в этой области посвящена мужчинам у власти. Но мы развенчали миф о том, что преимущественно им и женщинам свойственно социальное сексуальное поведение. На самом деле, его чаще демонстрируют мужчины, не уверенные в своей роли на работе, даже если они знают, что это оскорбляет женщин. Другими словами, развращает стремление к большей власти, а не желание ее удержать», — сказала Крей.