Բաքվի ներկայացրած «խաղաղության համաձայնագրի» նախագիծը բաղկացած է հինգ կետից։
Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը:
«Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության համաձայնագրի նախագիծը բաղկացած է հինգ հիմնական կետերից, որոնք պայմանավորված են միջազգային օրենսդրությամբ։ Այդ փաստաթղթի կարեւորագույն կետերից մեկը երկու պետությունների փոխադարձ հարգանքն է, այդ սկզբունքին հավատարմությունը հաստատել են երկու կողմերը»,-ասել է նա Sky News Arabia հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Համաձայնագրի նախագիծը նախատեսում է երկու երկրների ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության ճանաչում՝ ի լրումն պետությունների միջեւ սահմանների հարգման, ինչպես նաեւ հայտարարում է կողմերի չմիջամտությունը միմյանց ներքին գործերին»,-հավելել է նա։

The draft of the "peace agreement" submitted by Azerbaijan to Armenia consists of five points, according to Elchin Amirbekov, the ambassador-at-large of the Azerbaijani president.
"The draft peace agreement between Azerbaijan and Armenia consists of five main points, which are determined by international law. One of the most important points of that document is the mutual respect of the two countries; both sides have confirmed their loyalty to that principle," Amirbekov told Sky News Arabia.
"The draft agreement envisages the recognition of the sovereignty and territorial integrity of the two countries, in addition to the respect of the borders between the countries, and also declares the parties' non-interference in each other's internal affairs," he added.