Մենք ունենք ստորագրած ու նախաստորագրած փաստաթղթեր, և երբ հնչում են արտահայտություններ, որոնք չկան այդ թղթերի մեջ, օրինակ, «Զանգեզուրի միջանցք», մեզ համար հարց է ծագում՝ որտեղի՞ց այդ արտահայտությունը։ Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 1–ին, ԱԺ–ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երբևէ որեւէ տեղում մենք ունե՞նք ընդունած թուղթ, որտեղ նման արտահայտություն կա։ Չկա նման բան։ Ես պարզ հարց տվեցի և ասացի, որ արժի, որ պարզաբանում հնչի, թե էդ որտեղի՞ մասին է դա։ Եթե Ադրբեջանում այդ կերպ անվանում են, օրինակ, Հորադիզ–Զանգելան ճանապարհը, մենք այդտեղ պետք է մեզ հարց տանք՝ դա մեզ հուզո՞ւմ է, թե՞ չի հուզում։ Հայաստանի պարագայում անուններ որոշողը Հայաստանն է, Ադրբեջանի պարագայում՝ Ադրբեջանը։ Դա արձանագրված է նաև այս թղթում, որովհետեւ մենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների անխախտելիությունը ճանաչել ենք։ Օգոստոսի 8–ից հետո, ենթադրվում է, որ մենք այլ կերպ պետք է մոտենանք հարցերին, այլ կերպ դիտարկենք։
Ակնհայտ է, որ այդ արտահայտությունը նյարդ է առաջացնում մեր հանրության շրջանում։ Հիմա հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ է դա օգտագործվում, որ էդ նյարդը առաջանա՞։ Ես ասում եմ՝ Հայաստանի տարածքի վերաբերյալ չեն կարող լինել այլ բնորոշումներ և իմ ասածը լեգիտիմ է»,–ասաց Փաշինյանը։
Խոսելով ապաշրջափակման թեմային, նա ընդգծեց, որ օր առաջ դրանք պետք է բացվեն. «Հիմա մենք կարող ենք սկսել գազամուղների, խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման գծերի, մալուխների նախագծերի նախագծումն ու կառուցում։ Մենք հիմա երկաթուղու նախագծումը պետք է սկսենք և տեսնենք՝ էլ ինչ ենթակառուցվածքներ կան, որ մենք պետք է վերաբացենք։
Ինչո՞ւ ենք բառերի շուրջ վեճ ստեղծում, եկեք գնանք, գետնի վրա իրականացնենք այն, ինչ պայմանավորվել ենք։ Մենք րոպե առաջ դա անելու ենք»,–ասաց նա։

У нас есть подписанные и парафированные документы, и когда звучат выражения, которых нет в этих бумагах, например, «Зангезурский коридор», у нас возникает вопрос: откуда взялось это выражение? Об этом заявил во время правительственного часа в НС 1 октября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Ничего подобного нет. Я задал простой вопрос и сказал, что стоит уточнить, о чем идет речь? Если в Азербайджане, например, так называют дорогу Горадиз-Зангелан, то мы должны спросить себя, нас это волнует или нет? В случае с Арменией решение о названиях принимает Армения, а в случае с Азербайджаном - Азербайджан.
Это зафиксировано и в данном документе, поскольку мы признали территориальную целостность и нерушимость границ друг друга. После 8 августа предполагается, что мы должны по-другому подходить к вопросам, по-другому рассматривать их.
Очевидно, что это выражение нервирует наше общество. Теперь возникает вопрос: почему используется это выражение, для того, чтобы нервировать людей? Я говорю, что других определений территории Армении быть не может, и то, что я сказал, легитимно», - заявил Пашинян.
Говоря о разблокировании, он подчеркнул, что все необходимо открыть как можно скорее. «Сейчас мы можем начать проектировать и строить газопроводы, трубопроводы, линии электропередач, кабели. Нам следует начать проектировать железную дорогу, посмотрим, какие еще инфраструктуры мы должны вновь открыть.
Зачем мы разжигаем словесный спор? Давайте реализуем на земле то, о чем договорились», - заключил глава кабмина.