Պետդուման չորեքշաբթի օրը երկրորդ և երրորդ ընթերցմամբ միաձայն ընդունեց օրենք, որը զգալիորեն ընդլայնում է նախագահի լիազորությունները՝ արտերկրում զինված ուժեր կիրառելու հարցում։
«Քաղաքացիության մասին» և «Պաշտպանության մասին» օրենքներում կատարված փոփոխությունների համաձայն՝ Վլադիմիր Պուտինն այսուհետ կարող է բանակը ներգրավել ՌԴ քաղաքացիների պաշտպանության համար, եթե նրանք արտերկրում ենթարկվեն «ձերբակալության, կալանավորման կամ քրեական հետապնդման»։
Խոսքը հատկապես այն դեպքերի մասին է, երբ ռուսաստանցիները ձերբակալվում են միջազգային այնպիսի դատական մարմինների կամ օտարերկրյա դատարանների կողմից, որոնց իրավասությունը Ռուսաստանը չի ճանաչում։ Պետդումայի մամուլի ծառայությունը նշում է, որ օրենքն ուղղված է «ոչ բարեկամական պետությունների անօրինական գործողություններից» քաղաքացիների պաշտպանության ուժեղացմանը։
«Անվտանգության մասին» դաշնային օրենքի գործող խմբագրությամբ՝ նախագահն իրավունք ունի զորքեր գործուղել արտերկիր, եթե այլ պետությունների կամ միջազգային կառույցների որոշումները «հակասում են ՌԴ շահերին» կամ «Ռուսաստանի հանրային իրավակարգի հիմքերին»։
Պուտինի՝ բանակն արտասահմանում կիրառելու լիազորությունների ընդլայնման որոշումը կայացվել է ՆԱՏՕ-ի առաջատար երկրների մի շարք նախազգուշացումներից հետո։ Վերջիններս պնդում են, որ Կրեմլը նախապատրաստվում է եվրոպական մեկ կամ մի քանի պետությունների հետ հնարավոր ռազմական բախմանը։
Հարկ է նշել, որ դեռևս նախորդ տարվա ամռանը Գերմանիայի հետախուզության (BND) ղեկավարը նախազգուշացրել էր Մերձբալթյան երկրներում ռուսական հնարավոր սադրանքների մասին, որոնք կարող են իրականացվել «ղրիմյան սցենարով»։ Այս կանխատեսումներին լրացրեց նաև Դանիայի հետախուզությունը՝ հայտարարելով, որ Ռուսաստանի ռազմական ներուժը թույլ է տալիս առաջիկա հինգ տարում լայնածավալ պատերազմ հրահրել Եվրոպայի դեմ։
Ամերիկյան հետախուզությունը 2026 թվականի մարտին նախազգուշացրել է, որ Պուտինը կարող է գնալ ուկրաինական հակամարտության «գիտակցված էսկալացիայի»՝ ընդհուպ մինչև ՆԱՏՕ-ի հետ ուղղակի բախում և միջուկային զենքի կիրառման սպառնալիք։
Նիդերլանդների հետախուզական ծառայության (MIVD) տվյալներով՝ Կրեմլին անհրաժեշտ կլինի մոտ մեկ տարի՝ ՆԱՏՕ-ի հետ «տարածաշրջանային հակամարտության» համար բավարար ուժեր կուտակելու նպատակով։ MIVD-ի գնահատմամբ՝ Ռուսաստանի հնարավոր հարձակման նպատակը ոչ թե Դաշինքի ռազմական ջախջախումն է, այլ «սահմանափակ տարածքային ձեռքբերումների միջոցով քաղաքական պառակտում մտցնելը»։ Ընդ որում, հետախույզները չեն բացառում, որ այս արդյունքին հասնելու համար Մոսկվան կարող է դիմել միջուկային շանտաժի։
Պատերազմի ուսումնասիրման ինստիտուտի (ISW) փորձագետները դեռևս հոկտեմբերին փաստել էին, որ Ռուսաստանում արդեն մեկնարկել է նմանատիպ հակամարտության նախապատրաստման «զրոյական փուլը»։ Ըստ ISW-ի վերլուծաբանների՝ այդ մասին են վկայում երկրի արևմտյան սահմանամերձ գոտում ռազմական օկրուգների վերակազմավորումը և Ֆինլանդիայի հետ սահմանին նոր ռազմաբազաների հիմնումը։ Բացի բուն ռազմական տեղաշարժերից, որպես նախապատրաստական քայլեր են դիտարկվում նաև իրականացվող դիվերսիաները, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի (ՌԷՊ) միջոցներին միջամտությունները, GPS ազդանշանների խլացումը, ինչպես նաև հրդեհումներն ու օդային տարածքում տեղի ունեցող պարբերական սադրանքները։

Государственная Дума в среду во втором и третьем чтениях утвердила закон, который существенно расширяет полномочия президента по использованию вооруженных сил за рубежом.
Согласно документу, который вносит поправки в федеральные законы «О гражданстве» и «Об обороне», отныне Владимир Путин сможет привлекать армию для «защиты граждан РФ» в случае «их ареста, удержания, уголовного и иного преследования» за рубежом.
Речь идет о случаях, когда россияне арестованы за границей судами, которые «наделены полномочиями без участия Российской Федерации», а также международными судебными органами, которые Россия не признает, говорится в пояснительной записке к закону. Закон, принятый единогласно (384 депутата «за» при отсутствии голосовавших против или воздержавшихся), направлен на «усиление защиты российских граждан от неправомерных действий недружественных иностранных государств», пишет пресс-служба Госдумы.
Согласно действующей редакции федерального закона «О безопасности», президент имеет право отправить войска за рубеж в случае, если страны или международные органы принимают решения «противоречащие интересам РФ», либо «основа публичного правопорядка» в России.
Расширить полномочия Путина по зарубежному использованию армии российские власти решили после серии предупреждений от ведущих государств НАТО о том, что Кремль готовится к войне с одной или несколькими европейскими странами.
Летом глава немецкой разведки BND предупреждал о риске российской провокации в странах Балтии по сценарию аннексии Крыма, а в феврале датская разведка заявляла, что Россия способна начать масштабную войну в Европе в течение пяти лет.
Разведка США в марте 2026 года предупредила, что Путин может пойти на «сознательную эскалацию» конфликта в Украине вплоть до прямого столкновения с НАТО, в том числе с угрозой применения ядерного оружия.
По данным разведки Нидерландов (MIVD), Кремлю потребуется около года, чтобы накопить достаточно сил для «регионального конфликта» с НАТО. По оценке MIVD, целью возможного нападения России будет не военное поражение НАТО, а «политический раскол путем ограниченных территориальных приобретений», для которого Москва может прибегнуть к ядерному шантажу. В разведке не исключают, что для достижения этого результата Москва прибегнет к ядерному шантажу.
«Нулевая фаза» подготовки к такой войне в России уже началась, писали в октябре эксперты Института изучения войны (ISW). Об этом, по мнению ISW, свидетельствует реогранизация военных округов на западной границе страны, создании военных баз на границе с Финляндией, а также диверсии, вмешательство в работу средств РЭБ, глушение GPS, поджоги и провокации в воздухе.