Իրանի իշխանությունները հայտարարել են Հորմուզի նեղուցում կարգավորվող ծովային գոտու ստեղծման մասին, որը նավերի անցման համար պահանջում է պարտադիր թույլտվության ստացում։ Որոշման մասին հայտնել է Հորմուզի նեղուցին կից Պարսից ծոցի վարչությունը։
X սոցիալական ցանցում հրապարակված հայտարարության մեջ նշվում է, որ նոր գոտին ընդգրկում է Իրանի Կուհ-ե Մուբարաքից մինչև ԱրաբականՄիացյալ Էմիրությունների Ֆուջեյրայի հարավ ընկած հատվածը՝ նեղուցի արևելյան մուտքի մոտ, ինչպես նաև Քեշմ կղզուց մինչև Ումմ ալ-Քուվեյն՝ արևմտյան մուտքի մոտ։
Նշվում է, որ այս տարածքով ցանկացած անցում այժմ պահանջում է իրանական իշխանությունների համաձայնեցումը և թույլտվությունը, ինչը փաստացի նշանակում է Թեհրանի վերահսկողության ուժեղացում համաշխարհային առանցքային ծովային երթուղիներից մեկի նկատմամբ։

Власти Ирана объявили о создании регулируемой морской зоны в Ормузском проливе, которая требует обязательного получения разрешения на проход судов. Об этом сообщило Управление Персидского залива при Ормузском проливе.
В заявлении, опубликованном в социальной сети X, говорится, что новая зона охватывает участок от Кух-е Мубарак в Иране до юга Фуджейры в ОАЭ на восточном входе в пролив, а также от острова Кешм до Умм-эль-Кувейна на западном входе.
Отмечается, что любое прохождение через эту территорию теперь требует согласования и разрешения со стороны иранских властей, что фактически означает усиление контроля Тегерана над одним из ключевых мировых морских маршрутов.