Եվրոպական Միության պատվիրակությունը Հայաստանում, ինչպես նաև ԵՄ անդամ պետությունների ներկայացուցչությունները Հայաստանում առևտրի կենտրոնի հետ միասին համատեղում ենք ջանքերը, որպեսզի գտնենք եղանակներ, ինչպես օգնել արտադրողներին և արտահանողներին՝ աջակցությունը այդ ուղղությամբ ավելացնելով և օգնելով հայկական տնտեսությանը շարունակել իր գործունեությունը, ստեղծելով, գտնելով նոր շուկաներ արտահանողների համար։ Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 4–ին, հայ արտահանողների հետ հանդիպման շրջանակներում, լրագրողների հետ զրույցում նշել է Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
«Մենք արդեն ունենք որոշակի աջակցության ձևաչափ, որը փորձում ենք ընդլայնել  և նոր միջոցներ ներդնել, որպեսզի նոր հնարավորություններ ստեղծենք արտադրողների և արտահանողների համար։ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի մակարդակով այդ մասին քննարկումները ընթանում են, մեր գործընկերներին մենք փորձելու ենք օգնել նույնականացնել և գտնել նոր միջավայրեր։ Այդ գործիքների ներդրման վերաբերյալ նաև նշում է կատարվել ԵՄ–ի հայաստանյան գագաթնաժողովի շրջանակներում կապակցվածության վերաբերյալ գործընկերության մասին փաստաթուղթը ստորագրելու շրջանակում։
Մենք պատրաստ ենք մեր աջակցությունը արտադրողներին և արտահանողներին ավելացնել այս ուղղությամբ։ Սա շարունակություն է այն ամենի, ինչ մենք արդեն իրականացնում ենք, փորձում ենք մեր աջակցությունը տրամադրել տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը Հայաստանում և փորձում ենք օգնել մեր Հայաստանի արտահանողներին գտնել նոր շուկաներ։ Մենք այս մասին քննարկումները ծավալում ենք և կառավարության հետ ուղիղ քննարկումների միջոցով, ինչպես նաև ԵՄ անդամ պետությունների հետ ենք քննարկումներ ծավալում։
Այսօր ավելի ուշ մենք ներկայացնելու ենք միջոց, թե ինչպես ենք օգնելու արտահանել հրաշալի հայկական ծաղիկները դեպի Եվրոպական շուկա, մասնավորապես, Լատվիա, և նաև քննարկումներ են ընթանում Նիդերլանդներ արտահանելու վերաբերյալ Royal Flora ընկերության միջոցով, որը, ինչպես գիտեք, հանդիսանում է ամենամեծ ցանցը ծաղիկների արտահանման հանգույցը Եվրոպայում»,– հայտարարել է Հայաստանում ԵՄ դեսպանը։
Նշենք, որ Ռուսաստանը վերջին շրջանում պարբերաբար սահմանափակումներ է կիրառում հայկական ապրանքների ներմուծման վրա։ Մասնավորապես, Ռուսաստանն արգելել է Հայաստանի ծաղիկների, «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ալկոհոլային որոշ խմիչքների, ձկնամթերքի ներմուծումը։ Սահմանափակումներ են կիրառվել պտուղ-բանջարեղենի, մրգերի ներմուծման վրա։

Делегация Европейского Союза в Армении, а также представительства государств-членов ЕС в Армении совместно с торговым центром объединяют усилия для того, чтобы найти способы поддержки производителей и экспортеров. Об этом заявил в беседе с журналистами в рамках встречи с армянскими экспортерами 4 июня руководитель делегации ЕС в Армении, посол Василис Марагос.
«У нас уже есть определенный формат поддержки, который мы пытаемся расширить и внедрить новые механизмы, чтобы создать новые возможности для производителей и экспортеров. Обсуждения по этому поводу ведутся на уровне председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен, и мы постараемся помочь нашим партнерам выявить и найти новые площадки.
Мы готовы увеличить нашу поддержку производителям и экспортерам в этом направлении. Это продолжение всего того, что уже реализуется: мы стараемся содействовать диверсификации экономики в Армении и пытаемся помочь нашим армянским экспортерам найти новые рынки. Мы развиваем эти обсуждения как посредством прямого диалога с правительством, так и в обсуждениях с государствами-членами ЕС.
Сегодня позже мы представим механизм того, как будем помогать экспортировать замечательные армянские цветы на европейский рынок, в частности в Латвию. Ведутся также обсуждения относительно их экспорта в Нидерланды через компанию «Royal Flora», которая, как вы знаете, является крупнейшей сетью и экспортным хабом цветов в Европе», - заявил посол.
Напомним, что Россия в последнее время периодически вводит ограничения на импорт армянских товаров. В частности, Россия запретила ввоз из Армении цветов, минеральной воды «Джермук», некоторых алкогольных напитков, рыбной продукции. Ограничения введены на импорт овощей и фруктов.
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен 4 июня провела телефонный разговор с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, заявив, что ЕС на фоне экономического давления со стороны России готовит для Армении специальный пакет поддержки, в рамках которого Еревану будет выделено 50 млн евро.