«Մենք Հայաստան ենք եկել Սերգեյ Փարաջանովի տուն-թանգարանի հրավերով եւ նպատակ ունենք մեծանուն ռեժիսորի արվեստը մեր երկիր տանել եւ ներկայացնել մեր ժողովրդին»,- դեկտեմբերի 11-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Սերբիայի Նովի Սադ քաղաքի մշակութային հուշարձանների պահպանության գործակալության տնօրեն Տիբոր Վայդան։
Նշելով, որ իրենց այցի նպատակը երկու երկրների միջեւ մշակութային կապերի զարգացումն ու ամրապնդում է, նա նշեց, որ հայ եւ սերբ ժողովուդների բարեկամությունն առավել քան 700 տարվա պատմություն ունի։ Նրա խոսքով, թեպետ այսօր հայերի թիվը Սերբիայում չի անցնում 300-350 մարդուց, իսկ հայկական հուշարձաններ էլ այդ երկրի տարածքում չեն պահպանվել, նա հույս հայտնեց, որ Հայաստանի եւ Սերբիայի մշակույթների նախարարությունների ջանքերով մոտ ապագայում ստեղծվելիք միջկառավարական հանձնաժողովը կլրացնի մինչ այժմ եղած բացը։ Տիբոր Վայդայի խոսքով, Նովի Սադում մինչեւ 1963թ. գործել է 1746թ. Մխիթարյան միաբանության կողմից կառուցված հայկական մի եկեղեցի, որը, սակայն, նույն վայրում պողոտա կառուցելու արդյունքում քանդվել է։
NEWS.am-ի հարցին, թե Սերբիայում հայ մեծանուն ռեժիսորին կճանաչե՞ն այնքան արագ եւ լավ, որքան սերբ կինոռեժիսոր Էմիր Կուստուրիցային գիտեն Հայաստանում, Տիբոր Վայդան նկատեց, որ Սերբիայում առաջ էլ ծանոթ են եղել Փարաջանովի արվեստին, եւ այժմ իրենք փորձելու են սերբերին ավելի մոտիկից ճանաչել տալ Սերգեյ Փարաջանովին։

“We have come to Armenia at the invitation received from the personnel of the Sergey Parajanov memorial flat for the purpose of taking the great filmmaker’s art to our country and presenting it to our people,” Tibor Vardan, Director of the Agency for protection of cultural monuments in Novi Sad, Serbia, told Armenian reporters.
He pointed out that the aim of the visit is strengthening and developing bilateral cultural ties. Tabor Vardan said that Armenian-Serbian friendship has 700-year-old friendship. Although only 300-350 Armenians are residing in Serbia and Armenian cultural monuments have not been preserved in that country, Vardan expressed hope that the intergovernmental commission to be formed by the Armenian and Serbian Ministries of Culture will fill the gap. According to Vardan, an Armenian church constructed by the Mhkitarist Union in 1746 was open until 1963. However, it was pulled down when an avenue that was to run through the site was constructed.
Answering NEWS.am’s question as to whether the renowned Armenian filmmaker Sergey Parajanov will become known in Serbia as soon as the Serbian filmmaker Emir Kusturica became known in Armenia, Vardan said that Parajanov’s art was even earlier known in Serbia, and the delegation will try to make him known even better.