ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը New York Post պարբերականին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև համաձայնագիրը «գրեթե ամբողջությամբ պատրաստ է»։ Դրա մասին նա հայտնել է կարճ ժամանակ անց այն բանից հետո, երբ հայտարարել էր երեկոյան Իրանին հասցվելիք հարվածների չեղարկման մասին։
Ըստ ամերիկացի առաջնորդի՝ ապագա համաձայնագրի բոլոր առանցքային դրույթները համաձայնեցվել են ինչպես ընդհանուր գծերով, այնպես էլ մանրամասնություններով։ Թրամփը պնդում է, որ գործընթացին մասնակցել են ոչ միայն ԱՄՆ-ն և Իրանը, այլև Իսրայելը, Սաուդյան Արաբիան, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Կատարը, Թուրքիան, Պակիստանը, Բահրեյնը, Քուվեյթը, Հորդանանը, Եգիպտոսը և մի շարք այլ պետություններ։
Այդուհանդերձ, իրանական կողմը պաշտոնապես չի հաստատել պայմանավորվածության ձեռքբերումը։
Թրամփը հայտնել է նաև, որ ռազմածովային շրջափակումը կպահպանվի ամբողջ ծավալով՝ մինչև գործարքի ավարտը։ Ըստ նրա՝ համաձայնագրի ստորագրման վայրն ու ամսաթիվը կհայտարարվեն ավելի ուշ։
Ավելի վաղ Truth Social սոցիալական ցանցում Թրամփը գրել էր, որ նոր հարձակումներից հրաժարվելու որոշումն ընդունվել է, երբ Իսլամական Հանրապետության հետ քննարկումները հասցվել են Իրանի բարձրագույն ղեկավարությանը և հավանություն ստացել։

Президент США Дональд Трамп заявил в интервью газете New York Post, что соглашение между Вашингтоном и Тегераном «практически полностью готово». Об этом он сообщил вскоре после того, как объявил об отмене запланированных на вечер ударов по Ирану.
По словам американского лидера, все ключевые положения будущего соглашения были согласованы как в общих чертах, так и в деталях. Трамп утверждает, что в процессе участвовали не только США и Иран, но и Израиль, Саудовская Аравия, Объединённые Арабские Эмираты, Катар, Турция, Пакистан, Бахрейн, Кувейт, Иордания, Египет и ряд других государств.
При этом иранская сторона официально не подтвердила достижение договорённости.
Трамп также сообщил, что военно-морская блокада сохранится в полном объёме до завершения сделки. По его словам, место и дата подписания соглашения будут объявлены позднее.
Ранее в социальной сети Truth Social Трамп написал, что решение отказаться от новых атак было принято после того, как обсуждения с Исламской Республикой были доведены до высшего руководства Ирана и получили одобрение.