Հորդանանում կախաղան էբարձրացվել վեց մարդ, որոնք դատապարտվել էին անվտանգության ծառայության աշխատակիցների սպանության համար․ այսպես ավարտվեց մահապատժի կիրառման ինը տարվա մորատորիումը, հայտնում է AFP-ն։
Կառավարության ներկայացուցիչ Մոհամմադ Մոմանին հայտարարել է, որ տղամարդիկ դատապարտվել էին «ահաբեկչության և քրեական գործերի» համար, որոնք հանգեցրել էին ոստիկանների և զինվորների մահվան ու վիրավորմանը։
Նրանցից երկուսը առնչություն են ունեցել 2018 թվականին Սոլթ քաղաքում հարուցված գործին, որտեղ հատուկ գործողության ընթացքում սպանվել էին անվտանգության ծառայության վեց աշխատակիցներ։ Մեկ ուրիշը դատապարտվել էր 2022 թվականին վառելիքի գների դեմ բողոքի ցույցերի ժամանակ բարձրաստիճան ոստիկանության սպայի սպանության համար։
Մյուսները դատապարտվել էին թմրանյութերի հետ կապված գործերով, որոնցում անվտանգության ծառայության աշխատակիցներ էին սպանվել 2014-ից 2018 թվականներին զինված բախումների ընթացքում։ Մոմանին նշել է, որ Հորդանանում ավելի քան 100 մարդ դեռևս գտնվում է մահապատժի դատապարտվածների խցերում, և որ մահապատիժները կիրականացվեն «մեկը մյուսի հետևից»։
Նա հավելել է, որ դատավճիռները կատարվել են արդարությունը վերականգնելու համար «նրանց հանդեպ, ովքեր զոհվել են՝ պաշտպանելով» երկիրը։ Հորդանանը հազվադեպ է կիրառում մահապատիժ, հիմնականում ահաբեկչության և ծանր բռնի հանցագործությունների հետ կապված դեպքերում, իսկ վերջին անգամ 15 մարդ կախաղան էր բարձրացվել 2017 թվականին։

В Иордании были повешены шесть человек, осужденных за убийство сотрудников службы безопасности, что положило конец девятилетнему мораторию на применение смертной казни, сообщает AFP.
Представитель правительства Мохаммад Момани заявил, что мужчины были осуждены за «терроризм и уголовные дела», которые привели к гибели и ранениям полицейских и солдат.
Двое из них были причастны к делу, возбужденному в 2018 году в городе Солт, где во время рейда были убиты шесть сотрудников службы безопасности. Еще один был осужден за убийство старшего офицера полиции во время протестов против цен на топливо в 2022 году.
Другие были осуждены по делам, связанным с наркотиками, в которых сотрудники службы безопасности были убиты во время вооруженных столкновений в период с 2014 по 2018 год. Момани говорит, что более 100 человек по-прежнему находятся в камерах смертников в Иордании и что казни будут проводиться «одна за другой».
Он добавляет, что приговоры были приведены в исполнение, чтобы восстановить справедливость «для тех, кто погиб, защищая» страну. Иордания применяет смертную казнь редко, в основном в случаях, связанных с терроризмом и тяжкими насильственными преступлениями, и в последний раз 15 человек были повешены в 2017 году.