ՌԴ–ում երկրորդ արևմտյան շրջանային ռազմական դատարանը երկարատև ազատազրկման է դատապարտել երեք ռուսաստանցու՝ Տուլայում ռազմական մասում ահաբեկչական գործողություն նախապատրաստելու գործով՝ ուկրաինական ռազմական հետախուզության հանձնարարությամբ, հայտնել է ՌԴ ԱԴԾ-ի Հանրային կապերի կենտրոնը։
«Դատարանի որոշմամբ Ռ. Կորնեևին նշանակվել է 22 տարվա ազատազրկում՝ որոնցից 5 տարին՝ բանտում կրելով, իսկ մնացած մասը՝ խիստ ռեժիմի ուղղիչ գաղութում», — ասվում է հաղորդագրությունում։
Օ. Միրզոյանին և Տ. Պլիտչուկին նշանակվել են համապատասխանաբար 17 և 18 տարվա խիստ ռեժիմի գաղութ, ինչպես նաև 1,3 մլն ռուբլու տուգանքներ։
Դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ։
Դատարանն ու քննությունը պարզել են, որ նրանք հավաքագրվել էին Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության Գլխավոր հետախուզական վարչության աշխատակցի կողմից։ «Հսկիչի հանձնարարությամբ նրանք ծրագրել էին ահաբեկչական գործողություն իրականացնել Տուլա քաղաքում՝ ռազմական մասի տարածքում։ 2025 թվականի փետրվարին կասկածյալները ժամանել էին Օրյոլի մարզ, որպեսզի թաքստոցից դուրս բերեն 1,135 կգ զանգվածով պայթուցիկ նյութ և երկու էլեկտրադետոնատոր՝ ինքնաշեն պայթուցիկ սարք պատրաստելու համար, որտեղ էլ ձերբակալվել են ՌԴ ԱԴԾ-ի աշխատակիցների կողմից», — հայտնել են Հանրային կապերի կենտրոնից։
Ձերբակալության ժամանակ տղամարդկանց մոտ առգրավվել են նաև Կալաշնիկովի ավտոմատ (ԱԿՍ-74Ու), «ՊԲ» ատրճանակ, տարբեր տրամաչափի 153 փամփուշտ։
Օրյոլի մարզի ԱԴԾ վարչության քննչական մարմինը նրանց նկատմամբ հարուցել է քրեական գործեր ՌԴ քրեական օրենսգրքի 275-րդ հոդվածով (պետական դավաճանություն), 30-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «ա» կետով (կազմակերպված խմբի կողմից ահաբեկչական գործողության նախապատրաստում), 222-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զենքի ապօրինի ձեռքբերում, պահում, իրացում), 222-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «ա» կետով (հրազենի և դրա զինամթերքի ապօրինի ձեռքբերում, պահում, տեղափոխում), 30-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 222.1-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (պայթուցիկ նյութերի և պայթուցիկ սարքերի ապօրինի ձեռքբերման և փոխադրման փորձ, որը կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից՝ «Ինտերնետ» ցանցի օգտագործմամբ), 223-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի ապօրինի վերափոխում), 30-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 223.1-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պայթուցիկ սարքերի ապօրինի պատրաստման նախապատրաստում, որը կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից)։

Второй западный окружной военный суд приговорил к длительным срокам трех россиян по делу о подготовке теракта в воинской части в Туле по заданию украинской военной разведки, сообщил Центр общественных связей ФСБ.
«Решением суда Р. Корнееву назначено наказание в виде лишения свободы на срок 22 года с отбыванием 5 лет в тюрьме, остальной части — в исправительной колонии строгого режима», — говорится в сообщении.
О. Мирзояну и Т. Плитчуку назначены сроки 17 и 18 лет колонии строгого режима и штрафы в 1,3 млн рублей.
Приговор вступил в законную силу.
Суд и следствие установили, что они были завербованы сотрудником Главного управления разведки Минобороны Украины. «По заданию куратора они планировали совершить террористический акт в городе Тула на территории воинской части. В феврале 2025 года подозреваемые прибыли в Орловскую область, чтобы извлечь из тайника взрывчатое вещество массой 1,135 кг и два электродетонатора для изготовления самодельного взрывного устройства, где были задержаны сотрудниками ФСБ России», — сообщили в ЦОС.
При задержании у мужчин также были изъяты автомат Калашникова (АКС-74У), пистолет «ПБ», 153 патрона различного калибра.
Следствие УФСБ по Орловской области возбудило в отношении них уголовные дела по ст. 275 (государственная измена), ч. 1 ст. 30, п. «а» ч. 2 ст. 205 (приготовление к террористическому акту организованной группой), ч. 1 ст. 222 (незаконные приобретение, хранение, сбыт оружия), п. «а» ч. 3 ст. 222 (незаконные приобретение, хранение, перевозка огнестрельного оружия и боеприпасов к нему), ч. 3 ст. 30, ч. 4 ст. 222.1 (покушение на незаконные приобретение и перевозку взрывчатых веществ и взрывных устройств, совершенные с использованием сети «Интернет» организованной группой), ч. 1 ст. 223 (незаконная переделка огнестрельного оружия), ч. 1 ст. 30, ч. 3 ст. 223.1 (приготовление к незаконному изготовлению взрывных устройств, совершенное организованной группой) УК.