ԱՄՆ-ը Իրաքի և Սիրիայի հետ միասին աշխատում է հին նավթամուղի վերականգնման ծրագրի վրա, որը միացնում է իրաքյան Քիրքուք քաղաքը Միջերկրական ծովի ափին գտնվող սիրիական Բանիյաս նավահանգստին։
Ինչպես հաղորդել է Middle East Eye-ը՝ հղում կատարելով տարածաշրջանային պաշտոնյաներին, մոտ 800 կիլոմետր երկարությամբ խողովակաշարի վերականգնման համաձայնագիրը կարող է հայտարարվել հաջորդ շաբաթ Վաշինգտոնում Իրաքի վարչապետ Ալի ալ-Զաիդիի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպման ընթացքում։
Նավթամուղը չի օգտագործվում արդեն մի քանի տասնամյակ և լրջորեն վնասված է։ Պաշտոնյաներից մեկի խոսքով՝ հավանաբար այն պետք կլինի ամբողջությամբ փոխարինել, իսկ նախագծի իրականացումը կարող է տևել երկուից երեք տարի։ Ինչպես ակնկալվում է, ենթակառուցվածքի վերականգնման աշխատանքներին կմասնակցեն ամերիկյան ընկերություններ։
Նոր երթուղին Իրաքին թույլ կտա նավթ արտահանել Միջերկրական ծովով՝ նվազեցնելով Հորմուզի նեղուցով մատակարարումներից կախվածությունը, որը համաշխարհային էներգետիկայի առանցքային հանգույցներից մեկն է։

США совместно с Ираком и Сирией работают над планом восстановления старого нефтепровода, который соединяет иракский город Киркук с сирийским портом Банияс на побережье Средиземного моря.
Как сообщает Middle East Eye со ссылкой на региональных чиновников, соглашение о восстановлении трубопровода протяженностью около 800 километров может быть объявлено во время встречи премьер-министра Ирака Али аль-Заиди с президентом США Дональдом Трампом в Вашингтоне на следующей неделе.
Трубопровод не используется уже несколько десятилетий и серьезно поврежден. По словам одного из чиновников, его, вероятно, придется полностью заменить, а реализация проекта может занять от двух до трех лет. В работе над восстановлением инфраструктуры, как ожидается, будут участвовать американские компании.
Новый маршрут позволит Ираку экспортировать нефть через Средиземное море, снизив зависимость от поставок через Ормузский пролив — один из ключевых мировых энергетических узлов.