ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը մշտապես հանդես է գալիս Հորմուզի նեղուցով նավագնացության ազատության պահպանման օգտին: Դրա մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը։
Նման կերպ նա մեկնաբանել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունն, ըստ որի Վաշինգտոնը կցանկանար վերահսկել Հորմուզի նեղուցը և ստանալ դրանով փոխադրվող բեռների արժեքի 20%-ը՝ նավագնացության անվտանգության ապահովման դիմաց։
«Ամբողջ ճգնաժամի ընթացքում մենք բազմաթիվ հայտարարություններ ենք լսել Հորմուզի նեղուցի վերաբերյալ: Գլխավոր քարտուղարի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ. նա հանդես է գալիս Հորմուզի նեղուցում նավագնացության ազատության օգտին»,- ասել է Դյուժարիկը։

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш неизменно выступает за сохранение свободы судоходства через Ормузский пролив. Об этом на брифинге заявил официальный представитель главы всемирной организации Стефан Дюжаррик.
Так он прокомментировал заявление президента США Дональда Трампа о том, что Вашингтон хотел бы контролировать Ормузский пролив и получать 20% от стоимости перевозимых через него грузов в обмен на обеспечение безопасности судоходства.
«На протяжении всего кризиса мы слышали множество заявлений по поводу Ормузского пролива. Позиция генерального секретаря остается неизменной — он выступает за свободу судоходства в Ормузском проливе», — сказал Дюжаррик.