Միջազգային ծովային կազմակերպությունը (IMO) տեղյակ է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարություններին՝ ԱՄՆ զինվորականների կողմից Հորմուզի նեղուցի պահպանությունն ապահովելու համար նավերից տուրքեր գանձելու ծրագրերի մասին, սակայն ՄԱԿ-ում նման գործելակերպն ընդունելի չեն համարում, հայտնում է Լոնդոնից աշխատող Iran International ալիքը՝ հղում անելով IMO-ի ներկայացուցչին։
«Մենք գիտենք սոցիալական ցանցերում նախագահի գրառման մասին և սպասում ենք ավելի շատ մանրամասների,- ասել է նա։- Մենք վճարումների հարցում միշտ եղել ենք հետևողական. IMO-ն վճռականորեն դեմ է միջազգային նավագնացության համար օգտագործվող նեղուցներով անցնելու դիմաց գումար վճարելուն»։
Ըստ կազմակերպության՝ Հորմուզի նման նեղուցով պարզապես անցնելու համար պարտադիր վճար սահմանելու իրավական հիմքեր չկան։
Թրամփը հուլիսի 13-ին հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը կրկին ձեռնամուխ է լինում իրանական նավահանգիստների շրջափակմանը և ներդնում է բեռներից 20%-ի չափով գանձում՝ որպես Հորմուզի նեղուցի պաշտպանության վճար։ «ԱՄՆ-ն այսուհետ հայտնի կլինի որպես «Հորմուզի նեղուցի պաշտպան»։ Գործընթացի արդարության համար կպահանջվի փոխհատուցում՝ բոլոր տեղափոխվող բեռների 20%-ի չափով, բոլոր այն ծախսերի դիմաց, որոնք անհրաժեշտ են աշխարհի այս անկայուն հատվածում անվտանգությունն ապահովելու համար»,- պարզաբանել է Թրամփը։
Իրանի զինված ուժերի «Խաթամ ալ-Անբիա» կենտրոնական շտաբում հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ին թույլ չեն տա ինքնուրույն իրականացնել Հորմուզի նեղուցի կառավարումը։

Международная морская организация (IMO) осведомлена о заявлениях американского президента Дональда Трампа о планах взимать пошлины с судов для обеспечения охраны военными США Ормузского пролива, однако в ООН не считают приемлемой такую практику, сообщает работающий из Лондона канал Iran International со ссылкой на представителя IMO.
«Мы знаем о посте президента в соцсетях и ждем больше деталей, - сказал он. - Мы всегда были последовательны по вопросу выплат: IMO решительно настроена против уплаты денег за прохождение проливов, используемых при международной навигации».
По его словам, законных оснований для введения обязательной платы просто за прохождение пролива вроде Ормузского нет.
Трамп 13 июля заявил, что США снова приступают к блокаде иранских портов и вводят сбор средств с грузов в размере 20% в качестве платы за защиту Ормузского пролива. «США с этого момента будут известны как «Защитник Ормузского пролива». Для честности процесса потребуется возмещение - в размере 20% от всех перевозимых грузов, за все расходы, необходимые для обеспечения безопасности в этой нестабильной части мира», - разъяснил Трамп.
В Центральном штабе вооруженных сил Ирана «Хатам аль-Анбия»заявили, что не позволят США самостоятельно осуществлять управление Ормузским проливом.