Երեքշաբթի Իսրայելի Կնեսետը կողմ է քվեարկել այն օրենքի ընդունմանը, որը ժամանակավորապես արգելում է զինվորական ծառայությունից խուսափող ուլտրաօրթոդոքս տղամարդկանց ձերբակալությունն ու հետապնդումը։ Դրա մասին հաղորդում է «The Times of Israel»-ը։
Գործնականում սա առնվազն առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում կկասեցնի հարեդիների (ուլտրաօրթոդոքսների) մեծ մասի զորակոչը Իսրայելի պաշտպանության բանակ։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ներկա է եղել բանավեճերի մի մասին, ինչն ընդդիմադիր պատգամավորների՝ «Ամո՛թ», «Հեռացի՛ր» վանկարկումների պատճառ է դարձել։ Նա լքել է դահլիճը մինչև քվեարկությունը և չի մասնակցել դրան։ Ընդդիմությունը «Ամոթ» է վանկարկել նաև պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացի հասցեին։
Երբ ընդդիմադիր պատգամավորներից մեկն իր բացակայության ընթացքում հնչեցրել է Նեթանյահուի անունը, նրան անվանել են «դավաճան»։

Во вторник израильский Кнессет проголосовал за принятие закона, временно запрещающего арест и преследование ультраортодоксальных мужчин, уклоняющихся от военной службы. Об этом сообщает The Times of Israel.
На практике это приостановит призыв большинства хареди в Армию обороны Израиля как минимум на ближайшие несколько месяцев.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху присутствовал на части дебатов, что вызвало крики «Позор!», «Уходи!» со стороны оппозиционных депутатов. Он покинул зал до голосования и не принимал в нем участия. оппозиции скандирование «Позор!» также в адрес министра обороны Исраэля Каца.
Когда имя Нетаньяху было названо в его отсутствие депутатом Кнессета от оппозиции, его назвали «предателем».