Թուրքիան սահմանափակում է առևտրային նավերի անցումը Սև ծով՝ տարածաշրջանում նավերի վրա Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հաճախացած հարձակումների ֆոնին, հաղորդել է Bloomberg գործակալությունը՝ հղում կատարելով իրավիճակին ծանոթ աղբյուրներին։
Թուրքիայի առափնյա անվտանգության գլխավոր վարչությունը ռուսական Նովոռոսիյսկ մեկնող մի քանի նավերի, որը նավթի և հացահատիկի արտահանման առանցքային կենտրոններից մեկն է, տեղեկացրել է, որ ներկայում չի տրամադրում թույլտվություն Դարդանելի նեղուցով նման տարանցման համար։ Առանձին դեպքերում գերատեսչությունը դիմումների ուսումնասիրության համար լրացուցիչ ժամանակի անհրաժեշտություն ունի, հայտնել են աղբյուրները։
Սահմանափակումները մտցվել են այն պայմաններում, երբ նավերի վրա մի շարք հարձակումներից հետո թուրքական իշխանությունների մտահոգությունը Սև ծովում նավագնացության անվտանգության վերաբերյալ աճել է։

Турция ограничивает проход коммерческих судов в Черное море на фоне участившихся атак России и Украины на корабли в регионе, сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на источники, знакомые с ситуацией.
Главное управление береговой безопасности Турции уведомило несколько судов, направлявшихся в российский Новороссийск — один из ключевых центров экспорта нефти и зерна, — что в настоящее время не выдает разрешения на такой транзит через Дарданеллы. В отдельных случаях ведомству требуется дополнительное время для рассмотрения заявок, сообщили источники.
Ограничения введены на фоне растущей обеспокоенности турецких властей безопасностью судоходства в Черном море после серии атак на суда.