Ուկրաինայում ռուսական հարվածների պատճառով փաստացի չի մնացել ոչ մի ամբողջական ջերմային էլեկտրակայան, ինչը լուրջ խնդիրներ է ստեղծում ձմռան նախաշեմին։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, հաղորդում են տեղական լրատվամիջոցները։
Նա ընդգծել է, որ Ուկրաինան ձգտում է պատերազմի ավարտին, արժանապատիվ խաղաղության և երաշխավորված անվտանգության։
«Ռուսական հրթիռները նպատակաուղղված են հենց նրան, որպեսզի ուկրաինացիների կյանքն անտանելի դարձնեն։ Մեր համագործակցության բոլոր նախագծերը գործընկերների հետ էներգետիկայի ոլորտում մեծ նշանակություն ունեն։ Կարևոր է, որ կան ուղիներ մեր երկրների միջև էներգետիկ համագործակցությունն ամրապնդելու համար», — նշել է Զելենսկին։

Due to Russian strikes, there are virtually no complete thermal power plants left in Ukraine, which creates serious problems ahead of winter, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said, local media report.
Zelenskyy noted that Ukraine strives for an end to the war, a dignified peace, and guaranteed security.
“Russian missiles are aimed precisely at making the lives of Ukrainians unbearable. All our [i.e. Ukraine’s] cooperation plans with partners in the energy sector are of great importance. It is important that there are ways to strengthen energy cooperation between our countries,” the Ukrainian leader noted.