Ուկրաինայում ռուսական հարվածների պատճառով փաստացի չի մնացել ոչ մի ամբողջական ջերմային էլեկտրակայան, ինչը լուրջ խնդիրներ է ստեղծում ձմռան նախաշեմին։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, հաղորդում են տեղական լրատվամիջոցները։
Նա ընդգծել է, որ Ուկրաինան ձգտում է պատերազմի ավարտին, արժանապատիվ խաղաղության և երաշխավորված անվտանգության։
«Ռուսական հրթիռները նպատակաուղղված են հենց նրան, որպեսզի ուկրաինացիների կյանքն անտանելի դարձնեն։ Մեր համագործակցության բոլոր նախագծերը գործընկերների հետ էներգետիկայի ոլորտում մեծ նշանակություն ունեն։ Կարևոր է, որ կան ուղիներ մեր երկրների միջև էներգետիկ համագործակցությունն ամրապնդելու համար», — նշել է Զելենսկին։

В Украине из-за российских ударов фактически не осталось ни одной целой тепловой электростанции, что создает серьезные проблемы в преддверии зимы. Об этом заявил президент Украины Владимир Зеленский, передают местные СМИ.
Он подчеркнул, что Украина стремится к завершению войны, достойному миру и гарантированной безопасности.
«Российские ракеты нацелены именно на то, чтобы сделать жизнь украинцев невыносимой. Все проекты нашего сотрудничества с партнерами в энергетике имеют большое значение. Важно, что есть пути укрепления энергетического сотрудничества между нашими странами», — отметил Зеленский.